HATAY’IN DEĞERLERİ İSTANBUL’A TAŞINDI

  • Eklenme Tarihi :24.09.2022 | 10:06

Hatay’ın doğal, tarihi ve kültürel güzellikleri İstanbul’a taşındı, Memleket Günleri Hataylılar Buluşuyor programı başladı.

HATAY’IN DEĞERLERİ İSTANBUL’A TAŞINDI

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Hatay Dernekler Federasyonu Başkanı Hüseyin Yılmazer, “Hatay, binlerce yıllık tarihiyle medeniyetlere beşiklik yapmış, yeşilin, mavinin ve turuncunun eşsiz kentidir. Medeniyetlerin buluştuğu, milli mücadelede ilk kurşunun atıldığı, Anadolu’daki ilk camii’nin, dünyadaki ilk mağara kilisenin ev sahibidir. Kısaca Hatay, ilklerin ve enlerin şehridir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış medeniyetler diyarı Hatay’ımız, içinde barındırdığı etnik, kültürel, sosyal çeşitliliği ile tüm dünyada barış içinde yaşamanın en güzel örneklerinden biridir.” dedi.

Fuarın açılışında konuşan Savaş, Hatay’ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ne son emanet ettiği vatan toprağı olduğunu belirtti.

SAVAŞ: HATAY’A GELMEK İÇİN ÇOK SEBEP VAR

Hatay’ın tüm ilçelerinin birbirinden değerli olduğunu ifade eden Savaş, “Yayla görmek, denize girmek, kaplıca sularından faydalanmak ve güzel yemek yemek isteyen herkes Hatay’a gelecek. Hatay’a gelmek için sebep çok. Burada şehrimizin güzelliklerinin demoları var. Şehrimizin güzelliklerini tatmak isteyen herkesi Hatay’a bekliyoruz” diyerek organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

MİLLETVEKİLİ KAŞIKÇI: İSTANBUL’DA YAŞAYAN HEMŞERİLERİMİZİ DAVET EDİYORUM

Etkinliğe katılan MHP Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı ise yaptığı konuşmada, “Bugün Hatay’ın kültürünü, mutfağını İstanbul’a getirdik. Hatay deniziyle, doğasıyla, mutfağımızla birlikte görülmesi gereken tarihi bir yerdir. Bu meydanda birçok ilimizin tanıtımı yapılıyor. Ancak hiç şüphesiz ki akıllarda kalan ender illerimizden biri Hatay’dır. Dolayısıyla bugün başlayan ve hafta sonuna kadar devam edecek olan kültür etkinliğimize İstanbul’da yaşayan tüm vatandaşlarımızı bu etkinliğimize davet ediyorum. Bu etkinlikte emeği geçen federasyonumuzu tebrik ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

VALİ VEKİLİ KAYA: HATAY BİRÇOK MEDENİYETE EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞTIR

Etkinliğe Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın katılmaması nedeniyle Hatay Valiliği adına katılan Hatay Vali Vekili Harun Kaya yaptığı konuşmada, “Hatay’ın tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerini anlatmak ve zengin mutfağının eşsiz lezzetlerinden örnekler tattırarak Hatay’ı sizlere tanıtmak amacındayız. Hatay, insanlık tarihi boyunca yaşamış birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.  Binlerce yıllık tarihiyle medeniyetlerin kalıntıları görülmekte ve ziyaret edilmektedir. Yüzyıllardır farklı etnik köken, inanç ve kültürden insanları bir ara yaşayarak oluşturduğu, birlikte yaşama kültürü Hatay’ı barış, kardeşlik ve hoşgörünün simgesi haline getirmiştir. Hatay’da Camii, Kilise ve Havra’yı aynı sokakta görebilirsiniz. Farklı inançlara sahip insanları bayramlarda, düğünlerde veya cenazelerde nasıl bir araya geldiklerine, sevinç ve hüznü nasıl bir arada yaşadıklarına şahitlik edebilirsiniz. Hatay, bir ilkler şehri olmuştur. M.Ö. 638 yılında Antakya’da inşa edilen ilk camii Habib-i Neccar Camii’si Anadolu’nun ilk camisidir. Hatay kadim kent, kültürler kenti ve gastronomi kentidir. Burada Hatay’ı anlatmakla inanın kelimelerin yeterli olmadığını söylemek mümkündür. Hatay’ın bütün güzel insanlarına selam olsun. Bu faaliyetlerle Hatay’ı sadece İstanbul’a değil, tüm Türkiye’ye tanıtma çabası içerisinde olan ve emeği geçen herkesi tebrik ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Savaş ve katılımcılar HATAY yazılı künefenin şerbetini birlikte döktü ve açılış kurdelesini kesti. Lütfü Savaş, daha sonra fuardaki stantları tek tek gezerek stant yetkililerinden bilgi aldı.

İstanbul Maltepe Etkinlik Alanı’nda Hatay Dernekler Federasyonu Başkanı Hüseyin Yılmazer ve Yönetim Kurulu öncülüğünde düzenlenen “İstanbul Hatay Kültür ve Gastronomi Günleri” etkinliğine Hatay Vali Yardımcısı Harun Kaya, HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ak Parti Hatay Milletvekilleri Abdulkadir Özel ve Av. Sabahat Özgürsoy Çelik, CHP Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur ve İsmet Tokdemir, MHP Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Kumlu Belediye Başkanı Mehmet Deli, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, İlçe Belediye Başkan Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, STK Başkanları ve Temsilcileri ile çok sayıda İstanbullular katılım gösterdi.

İstanbul’da Hatay Günleri 25 Eylül’e kadar İstanbul Maltepe etkinlik alanında devam edecek. (Haber Merkezi)