HATAY’A HİZMET EDEN TEK KURUMUZ

  • Eklenme Tarihi :05.07.2022 | 10:42

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katılığı bir televizyon programında kent ve ülke gündemine dair açıklama ve değerlendirmelerde bulundu.

HATAY’A HİZMET EDEN TEK KURUMUZ

Lütfü Savaş, programda Hatay’daki siyasi iklimden bahsetti. İktidar partisinin il başkanının HBB ve HATSU’nun kente yapacağı hizmetleri engellediğini söyleyen Savaş, iddiasını örneklerle açıkladı.

 

Hizmetlerin sadece yerelde engellenmediğini anlatan Savaş, “2017 yılında katı atık bertaraf tesisimizi genişletmek istedik. Günlük 850 ton katı atık çıkıyordu. Suriyelilerden sonra bin 500 ton çıkmaya başladı. Kırıkhan, Yayladağı ve Altınözü’nde yer istedik, vermediler. Açtığımız davaları kazandık. Bakanlık Danıştay’ın kararına rağmen bize cevap vermedi. Şu an çöp dağı tehlikeli seviyelere ulaştı. Hafriyat depolama tesislerinde daha az para kazanalım diye fiyatları indirdiler. Çevlik’te güzel bir plaj yapalım istedik ama 2018’den itibaren cevap vermediler” dedi.

HATSU KAN KAYBEDİYOR

HATSU’nun kan kaybettiğini belirten Savaş, “2017 yılında su fiyatlarına zam yaptık. 2019 yılının mayıs ayında 2 yıl önceki fiyatlara dönüldü. Şu ana kadar HATSU 256 milyon lira zarara uğratıldı. HATSU elektrik faturalarını ödeyemez hale geldi. Amaçları vatandaşa suyu ucuza vermek değil, HATSU ve HBB’yi hizmet yapamaz hale getirmektir. Son 7 ayda dolar yüzde 88 avro, yüzde 62, elektrik yüzde 264, benzin yüzde 228, motorin yüzde 271, demir-çimento yüzde 91, içme suyu boruları yüzde 87, sondaj yapım maliyeti yüzde 71 zamlandı. Ak Parti il başkanı tüm bu kalemler bu kadar zamlanırken halkımı düşünüyorum dedi mi? Hükümet yetkililerine seslenip bu zamları geri çekin dedi mi? Ya da bu zamlar yapılıyor diye özür diledi mi?”

“ÜNİVERSİTEDEN BAĞIMSIZ HEYET BİZİ HAKLI BULDU”

Mustafa Kemal Üniversitesinden 3 kişilik bağımsız bir heyet suyun maliyeti konusunda bizi haklı buldu. Maliyeti 11 lira 45 kuruş olan suyu KUSUB ile birlikte 4 lira 88 kuruşa satıyoruz. Sayıştay hazırladığı raporda mevzuata uygun davranmamız gerektiğini söylüyor. MHP’li meclis üyeleri HATSU batmasın istiyor ama. HBB’nin kentin her ilçesinde altyapı çalışmalarına devam ediyoruz. Her yerde altyapı çalışmamız var. Kredi ve hibelerle hizmet yapıyoruz. İktidarın buradaki il başkanı değişti. Her şey değişti. Defne Turunçlu Arıtma Tesisi için çok uygun bir kredi bulduk. Hassa altyapısı ile birlikte meclise getirdik ama kabul etmediler. Cumhur İttifakı’nın MHP’li meclis üyeleri HATSU batmasın istiyor ama iktidar partisi il başkanı bu arkadaşların da ayağına taş bağlıyor” dedi.

HASSA’YA YAPILACAK HİZMETLERE HAYIR DEDİLER

Hassa Belediye Başkanı ve Hassalı meclis üyelerinin kendi ilçelerine yapılacak hizmete hayır dediklerini hatırlatan Savaş, “Hassa Belediye Başkanı ve meclis üyeleri kendi ilçelerine yapacağımız içme suyu ve kanalizasyon şebekesi için hayır dedi. 21 yıllık iktidar Hassa’ya bir şey yapmamış ve bizim yapacağımız hizmeti engelliyor. Dörtyol için bulduğumuz hibeyi bile neredeyse kabul etmeyeceklerdi. MHP grubu bize destek vermek istiyor ama iktidar partisi il başkanı onlara da engel olmaya çalışıyor. İktidar partisi il başkanı bizi güçten düşürmek istiyor”

HATSU’NUN 256 MİLYON LİRALIK ZARARI VAR

Su fiyatlarından dolayı HATSU’nun maliyet analizlerine göre 256 milyon liralık zararı var. “Hatay halkının hakkını yasalar ve hukuk çerçevesinde bunlara ödeteceğim. Bu zarara göz yuman, HATSU’nun zararı için el kaldıran meclis üyelerinden bu bedeli hukuk yoluyla tahsil edeceğiz. Harbiye şelale projesini milletvekili Hüseyin Şanverdi’nin istemedi. Harbiye’de yapılacak şelale projesini istemediler. Defne’deki arıtma tesisini yokuşa sürdüler. Nisan ayında açacağız dedikleri Samandağ Devlet Hastanesi’ni hala açamadılar. Yolu bahane ettiler onu da biz yaptık. Ancak o güzergâhtaki 11 kamulaştırmayı yapmadılar. Şu anda Hatay’da çalışan tek kurum Hatay Büyükşehir Belediyesidir. Hatay halkına hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

İL BAŞKANININ İTİRAZI VAR MI YOKM MU?

Hatay’ın ödediği vergilerden gerekli payı alamadığını bir kez daha söyleyen Savaş, “Hatay geçen sene 25 milyar vergi verdi ancak 670 milyon liralık ödenek öngörüldü. Yani yüzde 2,68. Vergi vermede 7’nci sıradayız ama yatırımda sondan 4’üncüyüz. İktidarın il başkanı Hatay’ın bu kadar vergi verirken bu kadar az ödenek almasına itirazı var mı yok mu?”

 “MİLLET İTTİFAKININ İKTİDARA GELMESİ KAÇINILMAZDIR”

Bu ekonomik tabloyla Kasım ayında seçime gidilmesinin cok zor olduğunun altını çizen Savaş, “Muhalefet insanlar için umut dolu, için dolu politikalar açıklar,  Mayıs ayında yapılabilecek olası bir seçimde Millet İttifakı’nın iktidara gelmesi kaçınılmazdır.” Dedi.

Savaş, altı siyasi partinin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için bir araya gelmesinin çok önemli olduğunu belirterek “ 6 farklı partinin kendi ideolojilerini bir tarafa bırakıp ülkemizin idealleri doğrultusunda bir masada toplanması çok önemli. Sayın genel başkanlarımız cumhuriyetin kuruluşundan itibaren ülkemizin en kritik döneminde olduğunu biliyor ve ona göre hareket ediyor. Ülke çok kritik bir eşikte. Ticarette, tarımda, turizmde, eğitimde, dış politikada, kurumlararası sistemlerde deformasyon var. Altı genel başkan ülkeyi doğru istikamete götürmek için eline geleni yapıyor ve başarılı oluyor” açıklamalarında bulundu. (Haber Merkezi)