HATAY ÖZEL BİR ŞEHİR

  • Eklenme Tarihi :25.06.2022 | 11:46

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın tarihinde bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış , özel bir şehir olduğunu söyledi.

HATAY ÖZEL BİR ŞEHİR

Hatay’ın birçok medeniyete ev sahipliği yapmış özel bir şehir olduğunu söyleyen Başkan Savaş, “13 medeniyete ve 27 kültüre ev sahipliği yapan bir şehir. İlk olimpiyatların yapıldığı, ilk zeytinin sofrada ile buluştuğu, ilk buğdayın ehlileştirildi ve tarımın ilk yapıldığı özel bir şehir” dedi.

 

Türkiye’nin önde gelen basın kuruluşlarında çalışan gazeteci ve yazarlar, EXPO 2021 Hatay’ın Antakya alanını ziyaret etti. Gazeteci ve yazarlar EXPO alanlarını gezmeden önce Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı çalışma ofisinde ziyaret ederek Hatay ve EXPO 2021 Hatay hakkında bilgiler aldı. Organizasyona gösterilen ilgiden oldukça memnun olduklarını ifade eden Savaş, basın mensuplarına EXPO 2021 Hatay’ı anlattı.

 

HATAY’DA HUZUR İÇİNDE YAŞIYORUZ

Hatay’ın birçok medeniyete ev sahipliği yapmış özel bir şehir olduğunu söyleyen Başkan Savaş, “ Hatay, 12 yıldır savaşın gölgesinde olan kadim bir şehir. 13 medeniyete ve 27 kültüre ev sahipliği yapan bir şehir. İlk olimpiyatların yapıldığı, ilk zeytinin sofrada ile buluştuğu, ilk buğdayın ehlileştirildi ve tarımın ilk yapıldığı şehir. Anadolu’daki ilk ibadet yeri Hatay’dadır. Anadolu’daki ilk cami olan Habib-i Neccar Camii Hatay’dadır. İlk Hristiyan kelimesi de burada kullanılmıştır. Yüzyıllardır burada herkes kardeşçe yaşamış ve din veya mezhep farklılığı kaynaklı hiçbir karmaşa olmamıştır. Herkes Hatay’da huzur içinde yaşıyor” dedi.

BAŞVURU YAPTIK

EXPO alanındaki Hatay’ın varoluş mozaiği hakkında da bilgi veren Başkan Savaş, mozaiğin Hatay’ın kültür ve medeniyetini temsil ettiğini ifade ederek mozaiğin tescili için Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuru yaptıklarını söyledi.

Yeniden belediye başkanı adayı olup olmayacağına dair yöneltilen soruları yanıtlayan Savaş, adaylığı konusunda Hatay halkının takdirini rehber alacağını açıkladı.

HUZURLU BİR SURİYE, GEREKLİ

Suriye’de yaşanan kaos ortamın Hatay’ın ekonomisini olumsuz etkilediğini de sözlerine ekleyen Savaş şöyle konuştu: ”Suriye’ye açılan sınır kapılarımızla 14 ülkeye ticaret yapıyorduk. 250 TIR ile ticaret yaparken şimdi 25 günde 100 konteyner gönderebiliyoruz. Hatay’da gelir pastasının dilimi hem küçülüyor hem de daha çok insana bölünüyor. Emlak fiyatları ve boşanmalar da artı. Bütün bunların düzelmesi için ve Hatay’ın huzurlu olması için Suriyelilerin huzurlu bir şekilde ülkelerine dönmelerini istiyoruz. Bunun içinde bir plan ve program yapılması lazım. Birleşmiş Milletler ve  Avrupa Birliği gibi kuruluşlardan gönderilen paralar Suriye’deki altyapı çalışmalarına harcanmalı. Suriye hükümeti de bunun için gerekli zemin oluşturmalı. Huzurlu bir Suriye, Türkiye için gereklidir diyoruz. Sayın genel başkanımız da bunları ifade ediyor. Bu doğru çözüm önerisini destekliyoruz”

HATAY DOĞRU BİR EKİP TARAFINDAN YÖNETİLİYOR

Hatay’da olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Program Yapımcısı Mehmet Mert, “İki gündür Hatay’dayız. Hatay Türkiye için ve Mustafa Kemal Atatürk’ün benim şahsi meselem dediği özel bir kent. Hatay doğru bir ekip tarafından yönetiliyor. Bugün EXPO’da emek ve çaba gözlemliyorum. Burada olan her şeyi Hataylılar uzun yıllar boyunca kullanacaklar. Hatay’ın mutfağı, gastronomisi ve doğası oldukça güzel. Yeni başlayan HADO seferleri de oldukça güzel bir hizmet. Emeği geçen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve belediye ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HATAY’IN HER ŞEYİNE YANSIMIŞ

Hatay’a hayran kaldığını ifade eden Kanal 7 Haber spikeri Hülya Seloni, “ Hatay’a ilk gelişim ama son olmayacak. Hatay’da çok güzel karşılandık. Medeniyet renkliliği ve farklılıkları Hatay’ın her şeyine yansımış. Hatay’dan çok etkilendim ve büyülü bir şehir. EXPO müthiş bir proje. Her yaş ve kültürden insanların gelip göreceği ve keyif alabileceği çok önemli bir kültür merkezi olmuş. Projede emeği geçen Lütfü Savaş ve ekibini kutluyorum” dedi.

HİZMETLERİ GÖRÜNCE YÜZÜMÜZ GÜLDÜ

Yazar Alev Gürsoy Cimin de , “EXPO’nun yapım aşamasından önce burayı ziyaret etmiştim. Şu anda da büyülendim ve şahane bir yer olmuş. Lütfü Bey anlatmıştı ama bu kadar olacağına ihtimal vermiyordum. Anlattığından çok daha iyi olmuş bence. Gezdik ve gezmelere doyamadık. Birkaç kez daha gelmeyi düşünüyorum. Çok büyük bir emek var burada. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hatay’a yaraşır bir yer olmuş. Başkanımızın birkaç dönem daha başkanlık yapmasını diliyorum. Hatay’ın böyle şeylere ihtiyacı var. Hatay hep son dönemlerde Suriyeliler ve mülteci sorunları ile savaşın gölgesinde kaldı. Hatay halkına yaraşır şeyleri konuşmak daha güzel. Kaliteli ve vatandaşa dokunan hizmetler görünce yüzümüz güldü” dedi.

Gazeteci Alev Gürsoy Cimin alanda kitapseverler ile buluşarak ilk kitabı olan  ‘Ben Daha Yaşamadım’ romanını imzaladı.

EXPO alanlarını gezen misafirler ayrıca son olarak Bitki Müzesi’ni de gezerek yapılan çalışmalara hayran kaldı.

Ziyaretin sonunda HBB Başkanı Savaş, heyete plaket ve Hatay’a özgü hediyeler verdi. (Haber Merkezi)