HALKA HİZMET HAKK’A HİZMETTİR

  • Eklenme Tarihi :28.09.2022 | 10:52

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, göreve geldikleri günden bu yana Antakya’ya layık olduğu hizmetleri kazandırmanın gayreti ile çalıştıklarını, bundan sonraki süreçte de hizmetlerinin artarak devam edeceğini belirten bir açıklama yaptı.

HALKA HİZMET HAKK’A HİZMETTİR

Antakya sevdalısı olduğu herkes tarafından bilinen Başkan Yılmaz’ın şehri geleceğe taşımaya yönelik projeleri, hizmetleri ve özellikle şehir esnafına her platformda verdiği destek herkes tarafından takdirle karşılanıyor.

“232 BİN TON MALZEME İLE TOPLAMDA 179 KM ASFALT YOL YAPTIK”

Belediye hizmetlerinin yer aldığı açıklamada Başkan Yılmaz, yol çalışmalarından, mega projelerine, park bahçe hizmetlerinden, sosyal ve kültürel çalışmalarına kadar pek çok alanda yürütülen hizmetlerini özetledi. Başkan Yılmaz hizmetleri hakkında yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “ Gönül Belediyeciliği anlayışı ile göreve başladığımız günden itibaren halka hizmet hakka hizmettir ilkesi ile 95 mahallemize sabahın ilk ışıklarıyla başlayıp geç saatlere kadar durmadan, yorulmadan çalışarak eşit şekilde hizmet vermeyi hedef edindik. Bu hedefimiz doğrultusunda bu güne dek ilçemizde, 232 bin ton asfalt dökerek 179 kilometre asfalt yol yaptık. Kilit taşı parke döşeme çalışmalarımız ile de gerek merkez gerekse kırsal mahallelerimizde 845 bin metrekare parke yol ve 20 bin metrekare kaldırım yaptık. Buna ek olarak 95 kilometre sathi kaplama ve 268 kilometre stabilize yol yaptık.

“8 YENİ PARK İNŞA ETTİK, 130 PARKI YENİLEDİK”

Şehrimizin park ve yeşil alanlarının korunması, çoğaltılması ve bakım onarım çalışmalarının düzenli olarak yapılması konusunda da büyük hassasiyet gösteriyoruz. Bu kapsamda sorumluluk alanımızda bulunan 190 adet park ve 2 adet mesire alanımızda düzenli olarak bakım, onarım, iyileştirme, sulama gibi çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Akasya, Küçükdalyan, Esenlik, Bitiren, Serinyol, Karaali ve Odabaşı Mahallelerimizde toplam 8 adet yeni park inşa ettik. Yeni parklarımızı inşa ederken yeşil alanın mümkün oldukça fazla olmasına hassasiyet gösteriyoruz bu kapsamda toplam 35 bin metrekare yeşil alana 10 bin 500 metrekare parke kullandık. 190 parkımızın 130 adetini yeniledik.

Park ve bahçelerimizde kullanılan bitkilerimizi Bitki Üretim Merkezimizde üretmekteyiz. Şehrimizin görsel estetiğine verdiğimiz önem doğrultusunda tüm mahallelerimizin girişlerine “Hoşgeldiniz” teması ile mahalle ismi yer alan totem tabelalar yerleştirdik.

 “CAN DOSTLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ.”

Can dostlarımız sokak hayvanlarımıza, barınak hizmeti, barınağa taşıma hizmeti, bakım ve beslenme ihtiyaçlarını gidermeye yönelik hizmetler sunuyoruz.

Belediyemiz bünyesinde kurmuş olduğumuz barınağımız Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından verilen “En Pati Hayvan Dostu Şehirler” ödülüne layık görüldü. Ödülümüzü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendiden almanın gururunu yaşadık.

“GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR HER TÜRLÜ ATIK EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR”

Ülkemizde son yıllarda farkındalığı arttırılan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde yürütülen “SIFIR ATIK” projesine belediyemiz adına büyük katkı sağlıyoruz. Bu kapsamda geri dönüştürülebilir her türlü atık ekiplerimiz tarafından şehrimizin dört bir köşesine yerleştirmiş olduğumuz geri dönüşüm kumbaralarından toplanarak ayrıştırılarak ekonomiye yeniden kazandırılıyor.

“RESTORASYON ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR”

Medeniyetler kenti Antakya’mız bir açık hava müzesidir. Bundan dolayı şehrimizin tarihi ve turistik değerlerini gün yüzüne çıkartmak, turizmi canlandırmak ve tarihi yapılarımızı geleceğe taşımak amacıyla başlattığımız restorasyon projelerimiz Tarihi Uzun Çarşı’da ve tarihin ilk aydınlatılan caddesi olarak bilinen HEROD şimdiki adıyla Kurtuluş Caddesi’nde devam etmektedir. Kurtuluş Caddesi Sokak İyileştirmesi çalışmalarımız kapsamında toplam 29 parselde, 35 bina ve 74 işyerinin restorasyonu 3 etap ile tamamlanmıştır. 4. Etap çalışmalarımız devam etmektedir.

Antakya’nın simgesi ve bir açık hava alışveriş merkezi olan Tarihi Uzun Çarşıda ise ilk etapta 80 metre uzunluğunda, 35 iş yeri ve 1 mescitten oluşan bölgenin dış cephe iyileştirme ve üst yapı çalışmaları tamamlanmış ve tek tip tabela uygulaması ile de görsel bir bütünlük sağlanmıştır.

Ayrıca birinci derece deprem bölgesinde olan ilçemizde olmazsa olmazımız Kentsel Dönüşümdür. Bugün geldiğimiz noktayı şöyle özetlersek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Antakya Belediyesi arasında imzaladığımız protokol ile 35 dönümlük Emek ve Aksaray Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesinin yapım işi TOKİ tarafından üstlenilmiştir.

“GENÇLERİMİZ BİLİMİN IŞIĞI İLE AYDINLANIYOR”

Etkinlikler, çalıştaylar, festivaller, konferanslar, eğitim programları, konserler, sergiler, bilim şenlikleri, uygulama atölyeleri ile şehrimizin ve hatta ülkemizin tanınmış sanatçılarını sanatseverlerle buluşturduk.

Okullarımızda düzenlediğimiz Uzay gözlem etkinliklerimiz ile 311 okulda 12 bin 370 öğrenciye ulaştık.  Gece gözlem etkinliklerimiz ile de 8650 öğrencimize gece gözlemi yaptırdık. HEROD Bilim Şenliği düzenleyerek 21 bin 300 öğrenciyi misafir ettik. Bilim Merkezimizde yıllık 5 etaptan oluşan robotik kodlama, akıl ve zeka oyunları, astronomi ve uzay bilimleri alanlarında 4042 öğrencimize kurs imkanı sağladık.

 “SPORA VE SPORCUYA ÖNEM VERİYORUZ”

Spor alanında da Voleybol, boks, karate, güreş, basketbol, futbol, satranç, yüzme kurslarımız ile gençlerimize sporu sevdirirken bir yandan da profesyonelliğe adım atmak isteyen sporcularımızı amatör liglerde lisanslı olarak yetiştiriyoruz.

Belediyemiz Güreş takımı yerel, bölgesel ve Türkiye genelindeki yarışmalarda birçok şampiyonluğu bulunmaktadır. Bunun neticesinde iki tane sporcumuz Milli Takıma seçilmiştir.

Türkiye Voleybol Federasyonu 2. Liginde mücadele eden Kadın Voleybol takımımız ile Bölgesel Amatör Liginde mücadele eden futbol takımımız bulunmaktadır.

“GENÇLERE YÖNELİK HİZMETLERİMİZ ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ”

‘YEREL YÖNETİMLER VE GENÇLİK’ Proje Yarışması Ödül Töreninde gençlerimize yönelik gerçekleştirdiğimiz sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerimizden dolayı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen başarı plaketi bizleri onurlandırmıştır.

Bunun yanında Tayfur Sökmen kapalı semt pazarını şehrimize kazandırdık.  Şehrimizi en iyi hizmetle buluşturmak için gayretle çalışmaya bundan sonraki süreçte de devam edeceğiz.

“HİZMETLERİMİZ DEVAM EDİYOR”

Antakya’mızı geleceğe taşımaya yönelik hizmetlerimiz elbette bunlarla sınırlı değil. Dev gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak lazım ilkesi ile hareket etmekteyiz. Hizmetlerimiz Sevdamız Antakya’ya, “Halka Hizmet, Hakk’a Hizmettir” düsturu ile bundan sonraki süreçte de artarak devam edecek.” (Haber Merkezi)