GURURLUYUZ VE MUTLUYUZ!

  • Eklenme Tarihi :02.09.2022 | 11:17

Aalen Antakya Kültür Derneği kuruluşunun 20. yılını kutladı.

GURURLUYUZ VE MUTLUYUZ!

Dernek binasında düzenlenen kutlama etkinliğine CHP İl Kadın Kolları Başkanı Filiz Haksöz, CHP’nin eski il başkanlarından ve Aalen Antakya Kültür Derneği’nin ilk başkanı Servet Mullaoğlu, Kültür Club Antakya-Aalen Derneğinin Başkanı Vedi Temizkan ve sanatçılar katıldı. Kokteyl, Ali Büyükleyla’nın konuşması ile başladı. Büyükleyla sözlerine 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayarak başlarken, “30 Ağustos Zafer bayramının heyecanı bugünde devam ediyor. 30 Ağustos zaferinin bizlere yol gösterdiği, özgürlük, barış ve demokrasi yolunda bizlere öncü olan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını büyük bir saygı ve hürmetle anıyorum.” dedi. Derneklerinin kuruluşunun 20. yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Büyükleyla, “20 yıl önce derneğimizi kurduk. Antakya-Aalen kardeş şehirdir. 1995 yılında Antakya-Aalen kardeş şehir protokolü imzaladı. Bizler Almanya’da 2001 yılında Antakya-Aalen derneğini kurduk. Bugün 20 yılı geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gururluyuz ve mutluyuz.” diye konuştu.

Antakya-Aalen Kültür Derneği’nin İlk Başkanı Servet Mullaoğlu’da, “Derneğimizin adı Antakya-Aalen buradaki amaç Antakya ve Aalen arasındaki işbirliğini geliştirmek ve diyalogu arttırmak. Her na kadar Antakya ve Aalen sınırları içerisinde ifade edilmişse de artık bana göre Mehmet Karasu hocamızdan sonra Antakya-Aalen değil, Antakya-Alem Derneği oldu. Çünkü Mehmet hocamız bütün alemi bir araya getirdi. Bütün alemle işbirliği kurdu. Bu bütün bir Ortadoğu da, Avrupa’da sanatsal etkinlikler yapıldı. Diyalogun geliştirmenin en önemli yolu sanattır. Sanatın konusu etnik köken değildir. Mezhepler, denler değildir. Tamamen insanın kendisidir. İnsanın doğal bir etkileşimidir. Dolayısı ile medeniyetler arasındaki diyalogu kuracak ve güçlendirecek yegane unsur sanattır. Dönem dönem iktidarlar sanatçı v sanatçıya karşı tavır alırlar.  Çünkü sanatın kendisi isyandır. Sanatın kendisi muhalefeti barındırır. İnsanın yüreğini şekillendirir ve yüreği güzel şekilde doldurur. Yüreği güzelleşen insanlarda hayatı güzelleştirir” diye konuştu.

Kültür Club Antakya-Aalen Derneğinin Başkanı Vedi Temizkan, Aalen-Antakya Kültür Derneği’nin 2002 yılında Aalen ile Antakya arasında bir köprü olarak kurulduğunu belirterek, “Türkiye’deki bütün kültürümüzü, geleneklerimizi, göreneklerimizi Almanya’da yaşatmak ve çocuklarımıza, insanlarımıza verebilmek için kuruldu. Biz Aalen-Antakya Kültür Derneği olarak şu an için 180 aile ve 800 kadar üyemiz var. Bu üyeler arasında Antakya’yı benimsemiş Almanlarda var. Üyelerimizin gerisi, Antakya, İskenderun çevresi ve Adana’dan. Biz Almanya’da kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz. Her şey bizim milletimiz için, halkımız için, bizim gençlerimizin bir arada bulunması için.” dedi. Antakya-Aalen Kültür Derneği Başkanı Mehmet Karasu’da dernek çatısı altında 20. kuruluş yıldönümlerini kutlamanın mutluluğunu yaşadığını belirten Karasu, “Bu güzel etkinlikte aramızda olan herkese çok teşekkür ediyorum. En son 20 yıllık çalışmalarımızı içeren bir kitap hazırladık. 20 yılda ne yaptınız diyenlere en güzel cevap bu kitaplar olacak. Geçen 20 yılda bu dernek bir okul gibi çalışıyor. Bunun en basit örneği, bu günlerde halk kütüphanemiz kapalı. Bu yaz 10’larca çocuk geldi. Kütüphanemizi kullandı. Bilgisayarlarımızı ve internetimizi kullandı. Bunun yanında Antakya ile ilgili çok güzel sempozyumlar ve paneller yaptık.  20’nin üzerinde sempozyum yaptık. Bunların hepsini de kitaplara dönüştürdük.” diye konuştu.(Haber Merkezi)