GÜNGÖR: ZAMAN, MÜZAKERE ZAMANI!

  • Eklenme Tarihi :16.06.2022 | 12:37

Öz Çelik İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör, emekçilerin sıkıntılarını çözmek adına gece gündüz mücadele ettiklerini ifade ederken, artan enflasyon fiyatlarının emekçileri ciddi anlamda sıkıntıya soktuğunu söyledi.

GÜNGÖR: ZAMAN, MÜZAKERE ZAMANI!

Özçelik İş Sendikası olarak bölgede İsdemir’de, MMK’da, Ekinciler’de, Yolbulan’da örgütlü olduklarını, 4.900’den fazla üyelerinin olduğunu kaydeden Güngör; “Bu üyelerin bütün taleplerini gece gündüz yerine getirmek için çaba sarf ediyoruz. Klasik sendikacılıktan öte, ücret sendikacılığından öte, üyelerimizin iyi gününde ve kötü günnünde yanında olmaya çaba sarf ediyoruz. Onların dertleriyle dertleniyoruz, onların sıkıntılarını çözmek için gece gündüz çalışıyoruz. Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor, emekçiler adına gerçekten zor bir dönem. Hayat pahalılığı, enflasyon hat safhada… Şu bir gerçek ki hükümetin açıkladığı enflasyonla çarşıdaki, pazardaki enflasyon aynı değil.” dedi.

 

MAAŞIMIZ ERİYİP GİDİYOR

Her ne kadar çok güzel sözleşmelerin altına imza atsalar da bu çıkan enflasyon karşısında maaşlarının eriyip gittiğini belirten Güngör, “Asgari ücret 4.250 lira olarak açıklandığı zaman sevinçliydik, bütün sendikaların istediklerinin üzerinde bir rakamdı ama bugün baktığımız zaman açlık sınırının altında kaldı. Sahada, özellikle Yolbulan fabrikalarında bu yıl çok güzel sözleşmeler imzaladık, 130’a varan iyileşmeler sağladık, sosyal haklarda çok güzel iyileştirmeler sağladık. MMK’da yine aynı 80'in üzerinde sosyal haklar da dahil olmak üzere 100’ün üzerinde iyileştirmeler sağladık. Bu yıl içerisinde Eylül ayında Ekinciler ve İsdemir’de de sözleşmelerimiz başlayacak.”

HEDİFİMİZ BELLİ

“Hedefimiz belli, endüstriyel ilişkiler içerisinde kesinlikle kırmadan, dökmeden ‘kazan-kazan’ mantığı ile işverenle masaya oturmak! Bunu başaracağımıza inanıyorum. İşverenlerimizle konuşuyoruz, vururuz, kırarız, alırız değil, gelin birlikte aynı masa etrafında toplanalım, ürettiklerimiz belli, kazançlarımız belli, karlılık oranımız belli, siz de bu karlılığı yapan işçinin, emekçinin hakkını yemeyin diyoruz. Hak verilmez alınır mantığı varsa da ben artık işverenlerimizin bu olaya daha farklı baktığına inanmaya başlıyorum. Fabrikalar üretimi yapmışsa onların da bu hakkı vereceğine inancım tamdır. En son söyleyeceğimiz söz grev kelimesidir. Grev bir işçinin son silahıdır ama biz bu son silahımızı hiçbir zaman kullanma niyetinde değiliz” şeklinde konuştu.

MÜCADELE VERİYORUZ

Sahanın taleplerinin çok yüksek olduğunu, bu talepleri karşılamak için işverenlerle ara ara oturup sohbet edip bunları gündeme getirdiklerini dile getiren Güngör; “Görüşmeler sadece sözleşme masasında bitmez, bunun öncesi ve sonrası da vardır. Biz taleplerimizi en iyi şekilde taslağımızda onlara sunacağız, onlara düşünme payı vereceğiz ve bu sözleşmenin altına birlikte imza atacağımızı düşünüyorum. Zaman münazara değil müzakere zamanı. Birlik, beraberlik içerisinde iki tarafında mutlu olacağı sözleşmenin altına imza atmanın mücadelesini veriyoruz” dedi. (Haber Merkezi)