GÜNDE 37 BİN METREKÜP SU VERİLECEK

  • Eklenme Tarihi :19.08.2022 | 11:26

Hatay’ın Samandağ ilçesine içme suyunun iletimini sağlayacak olan Büyük Karaçay Barajı, arıtma tesisi ve su isale hattı düzenlenen törenle açıldı.

GÜNDE 37 BİN METREKÜP SU VERİLECEK

Yapımı tamamlanarak hizmete açılan su isale hattı aracılığı ile Samandağ ilçesine günde 37 bin metreküp içme suyu verilecek.

 

Törende konuşan Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, açılan isale hattıyla ilçelerinin 50-60 yıllık su ihtiyacının karşılanacağını söyledi.  Emeği geçen herkese teşekkür eden Eryılmaz, “Halka hizmet, hakka hizmet anlayışı ile hareket ediyoruz. Hangi siyasi partiden olursa olsun, bu memleket için, halkımız için, bu ülke için kim taş üstüne taş koyuyorsa kim sorunların çözümüne katkı sunuyorsa destek veriyorsa onlardan Allah razı olsun. Samandağ olarak son yıllarda içme suyu sıkıntısından dolayı baya sıkıntı yaşadık. Samandağ’ımızın 50-60 yıllık su sorunu çözecek, su ihtiyacını karşılayacak önemli bir tesisi açtık. Su hayattır, su candır, su temizliktir, sudan daha önemli bir şey olamaz. 21. Yüzyılda vatandaşlarımızın susuz kalması kadar kötü bir şey olamaz, bu sorun çözüldü. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.  

Barajdaki su miktarı ve aktarılan içme suyu hakkında bilgi veren DSİ 6. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe, “Samandağ’ın içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Büyük Karaçay Barajı arıtma tesisi ve isale hattını açmanın sevincini yaşıyoruz. Barajımızda toplam 80 milyon metreküp su birikiyor. Bunun 35 milyon metreküpünü yıllık olarak Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerimize vereceğiz. Tamamlanan arıtma tesisi ve isale hattı sayesinde Samandağ’ına günde 37 bin metreküp su vereceğiz. Bu tesislerin Samandağ’ına, Hatay’a ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’da marifetin iltifata tabi olduğunu belirterek, “Bakın burada şu söz ortaya çıkıyor. Söz konusu Hatay ise gerisi teferruattır. Biz hep söyledik su petrolden daha değerlidir. Su hattır Samandağ’ında içme suyunu Ak Parti getirdi. Bu gerçeği de teslim edelim. Büyük Karaçay Barajı Hatay için çok önemli bir baraj. Hatay’ın en yüksek gövdeli barajı. Su tutma kapasitesi toplam 50 milyon metreküp, ama sene içerisinde baraja girip çıkan su ile beraber 80 milyon metreküpe çıkan bir su tutma kapasitesi var. Bu baraj Antakya’ya su veriyor. Defne’ye su veriyor. Şu andan itibaren de Samandağ’a su verecek. Samandağ’ın 100 yıllık içme suyu sıkıntısı çözüyoruz. Bu noktada ben Devlet Su İşleri Yetkililerine teşekkür ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bütün bu eserler yapıldı. Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Emeği geçen herkese de teşekkür ediyoruz.” diye konuştu. (Haber Merkezi)