GÖSTERİLER GECEYE DAMGA VURDU

  • Eklenme Tarihi :02.04.2022 | 02:52

EXPO 2021 KAPILARINI AÇTI

GÖSTERİLER GECEYE DAMGA VURDU

EXPO Hatay 2021 muhteşem bir törenle açıldı. EXPO Antakya alanı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İyi Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) yetkilileri, büyükelçiler, Siyasi partilerin temsilcileri, milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı, EXPO 2021 Hatay’ın Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Savaş, EXPO Hatay 2021’in azmin, uzun çalışmanın, disiplinin, cesaretin ve sevdiklerinden ayrı kalarak gece gündüz burada çalışan kardeşlerinin ürünü olduğunu söyledi.

ALAMAZSINIZ DEDİLER ALDIK

EXPO 2021 Hatay’ı konuşurken hayal görmemelerini söyleyenlerin olduğunu belirten Savaş, “Başvurmayın dediler. Biz başvuracağız dedik. Sizi kabil etmezler dediler başvurumuz kabul edildi. Dediler ki kazanamazsınız. Avustralya ve Çin’le yarıştık, Avustralya ve Çin’i geride bırakıp kazandık. Başlayamazsınız dediler, başladık. Bitiremezsiniz dediler, bugün binlerce misafirimizin huzurunda bitirmenin onurunu yaşadık. Biz bu yola çıkarken, niyet ve akibet konusundaki samimiyetimizi biliyorduk. Niyet hayırlıysa akibette hayırlı olur. Çünkü dinlenmemek için yola çıkan insanlar asla yorulmazlar.” dedi.

HAYAL SATMADIK HAYAL KURMADIK

Arkadaşlarının gece gündüz çalıştığını ama yorulmadıklarını belirten Başkan Savaş, “36 yaşındaki EXPO Genel Sekreterimiz ve ekibi bizlere destek veren büyükşehir başkanlarımız ile burada çalışan arkadaşlarımızla birlikte bütün paydaşlarımızın gerçekten emeği büyük. Bizlere güvenen sayın Genel Başkanımıza ve genel başkanlarımızın hem güveni hemde desteği tamdı. Biz bu yola çıkarken, hayal satmadık, hayalde görmedik. Hatay’ın gerçeklerini, Hatay’ın tarihi birikimini, Hatay’ın misyonunu, kültürünü, sanatını, güzelliklerini dünyayla paylaşmak istedik.”

SAVAŞIN BİTMESİNİ İSTEDİK

“Hemen tamı yanı başımızda 11 yıldır süren bir savaş var. Bu savaşın bitmesini ve barış olmasını istedik. Bunu yaparken de biz buradaki dostlarımıza ve Hatay’da ve Türkiye’de bize dua eden ve fiilen destek veren arkadaşlarımıza güvendik. Şunu söylemeliyim ki biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne emanet ettiği coğrafyayız. Bu coğrafyanın insanları olarak Türkiye’de misaki milli sınırları içerisinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ne kadar seviyorsa insanlar. Biz onlardan iki kat daha fazla seviyoruz.”  

ATATÜRK’E ŞÜKRAN BORÇLUYUZ

“Bunun sebebi de Türkiye Cumhuriyeti Devleti 3 yıl gibi kısa bir süre içerisinde kurtulup, Cumhuriyet ilan edilmiş ve bir çok devrim yapılırken, biz halen Fransızlara karşı, onların entrikalarına karşı burada bağımsızlık mücadelesi veriyorduk. Gazi Mustafa Kemal Atatürk fiilen desteği ve izlediği diplomasisi ile bizim bağımsızlığımıza destek vermiştir. Biz ona şükran borçluyuz. Biz onun bize emanet ettiği, Türkiye Cumhuriyeti’ne emanet ettiği bu coğrafyanın yalnız olmadığını biliyorduk. Bunu bugün gördük ve bu işi yaparken de gördük.”

BARIŞIN OLMASINI İSTİYORUM

“Büyükşehir Belediye Başkanlarımız sadece Hatay’ın değerlerini değil, kendi değerlerini de buraya taşıdı. Buraya gelen insanlar sadece Hatay’ın değerlerini değil, büyükşehir belediyelerimizin burada yapmış oldukları güzel eserleri görecekler. Sadece Hatay’ın enleri değil. Hatay’ın dışındaki değil, Türkiye’nin dışından bir çok ülke belediyelerinin sanatlarını da görecekler. Yani dünya Hatay’da ve herkesi Hatay’a bekliyoruz. Ben istiyorum ki Hatay’ın yanında bölgemizin ülkemizin bütün değerleri kazansın. Sonuç itibari ile Hatay kazanacak, ülkemiz kazanacak, çiftçimiz kazanacak, sanatkarımız kazanacak, tüccarımız kazanacak, kısacası bu bölgede iş yapan herkes kazanacak. Ama en çok kazananın barış olmasını istiyorum.” diye konuştu.  

MEDENİYETLERİN BEŞİĞİ HATAY

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da güzel bir atmosferde beraber olduğu için mutlu olduğunu belirterek, “Bu güzel atmosferi oluşturan belediye başkanımıza hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Güzel bir sabır ve emek gösterdiğiniz için. Genelde Medeniyetlerin beşiği Türkiye diye söyleriz. Gerçekten de Asya ile Avrupa arasında Türkiye önemli bir köprü. Ama medeniyetlerin beşiğinin Anadolu’dan çıkarıp bir kente indirgediğinizde o kentinde kaçınılmaz olarak Hatay olduğunu biliyoruz. Hatay Gerçekten de uygarlıkların baş kenti.”

HATAY FARKLI BİR KENT

“Belki küçük bir coğrafya ama tarihin derinliklerine baktığınızda Hatay çok farklı bir kent olarak karşımıza çıkıyor. İnançların, kimliklerin, kültürlerin, yemeklerin zenginliği var. Ne kadar zenginlik ararsanız, Hatay’da var. EXPO 2021 tahmin ediyorum bu gerekçelerle Hatay’a verildi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız gitti başvurusunu yaptı. EXPO’yu Hatay’a getirdi ve bunu başardı. Elbette ki bu tek başına verilen bir mücadele ama bu mücadelenin arkasında azim ve kararlılık var.”

ENGELLERİ ASMAYA KARARLIYIZ

“Hatay’ın tarihini ve coğrafyasını burada görme imkanı var. Bu mekan kalıcı bir mekan, Hatay’a nefes aldıran bir mekan. Burada her yaşta insan gelip rahatlıkla gezecektir. Eğlenecektir, şarkılar Türküler dinleyecektir. Yeşilin bütün tonlarını burada görecektir. Dolayısı ile Hataylılar için olağanüstü güzel bir ortam. Hayırlı uğurlu olsun. Bir şeyi unutmamanızı isterim. Kararlılık sadece Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımızda değil. Diğer belediye başkanlarımız da aynı kararlılıkla, aynı azimle yol yürüdüklerini söyleyebilirim. Biz çıkarılan engellerden şikayet eden değil, engelleri aşmasını bilenlerdeniz. Engelleri aşma konusunda kararlı iradelerimizi de gösteriyoruz. Dolayısı ile hangi engeli çıkartırlarsa çıkarsınlar, Türkiye’ye aydınlığa çıkarmaya kararlıyız.” diye konuştu.

GÖSTERİLER GECEYE DAMGA VURDU

Yapılan konuşmaların ardından düzenlenen ışık gösterileri nefesleri kesti. Hatay’ın mitolojisinde yer alan Bereket Tanrıçası Tike, Apollo’nun Defne’ye olan aşkı, Habib-i Neccar, ışık gösterilerinin eşliğinde anlatıldı. Renklerin birbirine karıştığı ve izleyenleri tarihin derinliklerine götüren anlatımlarla Kurtuluş Savaşı, Hatay’ın Anavatana katılması ve Hatay’da yaşanan hoşgörü dans topluluklarının betimlemesi ile konuklara anlatıldı. Tören havai fişek gösterisi ile son buldu. Yapılan gösteri büyük beğeni topladı. (Haber Merkezi)