GLN (GLOBAL LOCATION NUMBER) NEDİR, NASIL ALINIR?

  • Eklenme Tarihi :29.07.2022 | 10:33

GLN Uzmanı Serap Akdeniz, GLN (Global Location Number) - Global Lokasyon Numarası GS1 Standartlar Birliği tarafından tanımlanan Küresel Lokasyon Numarası olduğunu söyledi.

GLN (GLOBAL LOCATION NUMBER) NEDİR, NASIL ALINIR?

GLN Numarası aynı zamanda firma ve kuruluşların üretim, tedarik-dağıtım zincirinde, ithalat ve  ihracatlarda lokasyon bilgilerini paylaşmalarını, tedarik zincirini tanımlamalarını sağladığına dikkat çeken GLN  Uzmanı Serap Akdeniz, GLN hakkında şu bilgileri verdi; “GS1 barkod teknolojileri temelli küresel veri ve uygulama standardıdır. Ticari ürünlerin, yerlerin, taşıma birimlerinin standart olarak tanımlanmasını ve bilgi sistemlerine otomatik olarak aktarılmasını sağlayan veri  ve uygulama standartlarıdır. Genel merkezi Brüksel'dir. GLN bu standartlar sisteminin bir parçasıdır. GLN tüm kurum ve kuruluşlarca tanınan bilinen 13 karakterli bir sistem numarasıdır. Bilgi sistem veri tabanlarında lokasyon tanımlayıcı ve erişim anahtarıdır.

GLN Numarası aynı zamanda firma ve kuruluşların üretim, tedarik-dağıtım zincirinde, ithalat ve  ihracatlarda lokasyon bilgilerini paylaşmalarını, tedarik zincirini tanımlamalarını sağlamaktadır. Küresel Lokasyon Numarası genellikle elektronik ortamda veri alışverişi yapan firmalar tarafından elektronik veri değişimi uygulamalarında kullanılır.

 

Güvenliği ve izlenebilirliği sağlamak, muhatap firma ve kuruluşların lokasyonuna direkt ulaşabilmeyi amaç edinen nitelikli firmalar GLN Numarasını şart koşmuşlardır.

GLN, bir iş ortamındaki ya da organizasyon içindeki yasal, fonksiyonel ya da fiziksel yerleşim birimini belirtir. Şirketler elektronik veri transferi yaptıkları muhattaplarını GLN Numarası ile ayırt edebiliyor.

Lokasyon numarası için kulllanılan GLN Numarasının yapısı ticari ürünlerde kullanılan GTIN-13 yapısıyla aynıdır. GTIN ve GLN birbirinden ayrı tanımlama numaralarıdır. GLN firma lokasyonlarını GTIN firmanın ticari ürün gruplarını tanımlamasında kullanılır.  GLN Numarası alabilmek için Gs1 Türkiye Vakfı İktisadi üyeliği oluşturmak gerekmektedir. GLN Numarası başvurusu için gerekli evraklar; GS1 Noter onaylı taahhütname, GS1 Başvuru formu, Faaliyet belgesi, Ticaret Sicil gazetesi, Vergi levhası, Bir önceki yıla ait son dönem kurumlar vergisi beyannamesi, Ücret dekontu

Evraklar incelenir herhangi bir eksiklik saptanmaması durumunda başvuru aynı gün içerisinde işleme alınır ve Gs1 üyeliği başlatılır.

Üyelik oluşturulduktan sonra GLN başvuru işlemi yapılır. Tüm online süreçler tamamlandıktan sonra evraklar imza için kuruma gönderilir ve onay beklenir.  Biz Çukurova Marka Patent Kalite Danışmanlık olarak GLN Numarası tescili için hızlı ve çözüm odaklı yaklaşımımızla sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyarız. GLN Numaranızı sorgulamak için; http://www.gepir.org.tr/, [email protected]  İrtibat Telefonlarımız: 0549 289 61 63 /

444 8 148”.  (Haber Merkezi) (Haber Merkezi)