GEVREK: 19 MAYIS BİR MİLAT

  • Eklenme Tarihi :20.05.2022 | 08:48

HATAY’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı dolayısı ile gençlik şöleni düzenlendi.

GEVREK: 19 MAYIS BİR MİLAT

Antakya Spor Salonunda düzenlenen şenliğe Hatay valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Adnan Özkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Kurum ve kuruluşların müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu bulunmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Gevrek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının millet olarak varlığımızı güçlendiren, umutlarımızı yeşerten, yolumuzu aydınlatan Cumhuriyet adına bir milat olduğunu söyledi.

Düşman tarafından kuşatılmış bir milletin, bağımsızlık ve özgürlük ateşini yaktığı 19 Mayıs’ın aynı zamanda bir varoluş mücadelesi olduğunu belirten Gevrek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Anadolu’da var olan bağımsızlık ve mücadele ruhunu görüp, ülkenin içinde bulunduğu şartlar karşısında istiklal mücadelesini başlatmak ve yeni bir devletin kuruluşu yönünde ilk adımı atmak amacı ile yola çıkarken, milletin bağımsızlık inancından ve vatan sevgisinden ilham almıştır. Vatanın kurtarılması ve bağımsızlık yolunda büyük bedeller ödenmiş, güçlü bir geleceğin inşası için emsalsiz fedakarlıklar gösterilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin birlik ve beraberliğinin tüm unsurlarıyla bir arada yaşama ve ortak değerlerde kenetlenme iradesinin ortaya çıkardığı eşsiz bir eserdir. Bizlerde geleceğimizin güvencesi gençlerimizin yarınlara en iyi şekilde hazırlanmasına imkan sağlamak ve onlara müreffeh bir ülke bırakmak için her türlü imkan ve kaynaklarımızı gençlerimizin geleceği için sarf ediyoruz.” dedi.

GENÇLERE SESLENDİ

Yaptığı konuşmada gençlere de seslenen Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Gevrek, “Tarihi şan ve şerefle yoğrulmuş bir milletin fertleri olarak kendinizi her türlü istismardan korumalı, hızla gelişen dünyayı takip etmeli ve milli değerlere bağlı, şuurlu nesiller olmak için gayret göstermelisiniz. Bunu yapmanız istiklalimiz, istikbalimiz ve istikrarımız için oldukça önemlidir. Sizlere inanıyor ve güveniyoruz.” diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından şölen günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması ile devam etti. Şölende Umut Damlaları Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi korusu birbirinden güzel parçalar seslendirirken, Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi Halk Oyunları ekibi yaptığı gösteri ile büyük alkış topladı. Şölende Vals gösterisi sunan Özel Antakya Ata Koleji Öğrencileri şölene ayrı bir zarafet katarken, Yeşim Teker Dans Kulübü Öğrencilerinin sunduğu modern dans gösterileri nefesleri kesti. Milli Takım sporcularından oluşan Gençlik ve Spor İl müdürlüğü Teakwando Takımı’nın gösterilerinin ardından jimnastik gösterileri ile son bulan şölende ayrıca gençlik haftasında yapılan yarışmalarda dereceye giren okullar ve sporculara kupa ve madalyaları verildi.  (Haber Merkezi)