GEMİDE YKS’YE HAZIRLANIYORLAR

  • Eklenme Tarihi :26.05.2023 | 10:43

Hatay'ın İskenderun ilçesinde depremzedeler için Balıkçı barınağına getirilen Karadeniz Lifeship Rauf Bey Yaşam Gemisi'nde yaklaşık bin öğrenci, YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)'na hazırlanıyor.

GEMİDE YKS’YE HAZIRLANIYORLAR

Yüzyılın felaketine neden olan Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin yaralarının sarılması için Karadeniz Holding, Karadeniz Lifeship Rauf Bey Yaşam Gemisini Hatay'ın İskenderun ilçesine gönderdi. 

10 NİSANDA İLK DERS ZİLİ ÇALDI

İskenderun’a demir atan Karadeniz Lifeship Rauf Bey Yaşam Gemisi, lise ve üniversite sınavlarına hazırlanan depremzede öğrenciler için hem okul hem de yurda dönüştürüldü. Gemide kalan öğrenciler, eğitim ve öğretimlerine kesintisiz devam ediyor. Karadeniz Lifeship Rauf Bey Yaşam Gemisi, 580’i erkek, 400’ü kız olmak 980 öğrencinin sınavlara hazırlanma süreçlerine katkı sunuyor. Gemi, lise ve üniversite sınavlarına hazırlanan 8’inci ve 12’nci sınıf depremzede öğrenciler için okul ve yurda dönüştürüldü. 10 Nisan’da ilk ders zilinin çaldığı gemide 70 öğretmen, depremden sonra kitaplarından uzak kalan öğrencileri sınava hazırlamaya başladı.

'YÜZ YÜZE EĞİTİMDEN SONRA ETÜTLERE GİRİYORLAR'

Geminin Akademi Destekleme ve Yerleştirme Kurs Merkezi Genel Koordinatörü Cihangir Kaya, "Burası Milli Eğitim Bakanlığı ile Karadeniz Holding arasında imzalanan bir protokol kapsamında oluşturulmuş kurs merkezidir. Bu kurslar normalde 18 saat olması gerekiyor. Ancak biz 35 saate kadar çıkardık. 35 saat öğrencilere yüz yüze eğitim veriyoruz. Yüz yüze eğitimden sonra öğrencilerimiz etütlere giriyorlar. Etütlerde bireysel çalışmalar yapabiliyorlar. Hem öğretmenleriyle hem kendi aralarında ve konularla ilgili ayrıntıları inecek kadar zamanları var. Akşam uyku saatine kadar öğretmenler eşliğinde sürekli eğitim alıyorlar. Depremden etkilenen öğrencilerimizin psikolojilerine ve hayat standartlarına çok iyi geldi. Öğrenciler normalde gemide yaşamanın vermiş olduğu farklı bir psikolojiyi burada yaşıyorlar. Psikolojik olarak rahatlar, çünkü bina korkusu geçirdikleri için bu endişeyi yaşamıyorlar" diye konuştu.

BİN ÖĞRENCYE EĞİTİM VERYORUZ

Deneme analizinde öğrencilerden ciddi verimler aldıklarını kaydeden Kaya, "Koordine edilmiş farklı illerden gelmiş öğretmenlerimiz bize ders anlatımına hem de etüt ve pansiyon düzenimizde destek oluyor. Yaklaşık 70'e yakın kendi kadromuz, öğretmenlerimiz var. Kalabalık ve yoğun öğretmen topluluğu ile 1000 öğrenciye eğitim veriyoruz” dedi.