GAZETECİLERİN TALEPLERİNİ DEĞERLENDİRİYORUZ

  • Eklenme Tarihi :27.07.2022 | 11:39

Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısı ile Kırıkhan’da etkinlik düzenlendi.

GAZETECİLERİN TALEPLERİNİ DEĞERLENDİRİYORUZ

Kırıkhan Belediyesi tarafından organize edilen etkinliği TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş, Ak Parti İl Başkanı Adem Yeşildal, Ak Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdullah Temizyürek ve gazeteciler katıldı.

Etkinlikte konuşan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, medyanın 4. Kuvvet olmasını çok önemsediklerini söyledi.

Basından sansürün kaldırılmasının yıldönümünü kutladıklarını belirten Yayman, “Basın yayası gündemimizde. Sokaktan gelen talep gazetecilerin talebi her meslek gurubunda bir ustalık belgesi istenirken, her iş kolunda bir ustalık sertifikası istenirken herhangi bir kişi gidip basın savcısına müracaat ederek, ben gazeteciyim, ben basın mensubuyum demeye başladı. Gazeteci arkadaşlarımızın talebi bu işin daha sıkı hale getirilmesi ikinci talepleri de bir odanın kurulması” dedi.

Basın yasası çalışmalarının Ekim ayına kaldığını belirten Yayman, “Biz bu yasayla 3 şey yapmak istiyoruz. İnternet medyasını tanımlamak, tüzel kişilik kazandırmak, şahsiyet kazandırmak. Bununla ilgili her şey çok hızlı ilerledi. İkincisi dezenformasyonla mücadele. Ülkemizde bir yangın oluyor, yangından daha gazla hasar veren bir yangını bizler sosyal medyada görüyoruz. Sosyal medya bir kirletme mecrası oldu. Ve maalesef gerçekle yalan baş başa gidiyor. Hatta yalan doğruyu geçiyor. Bunun için Almanya’da hangi dezenformasyon yasası varsa bunun mutlaka sağlanması lazım.” İnsanların kişilik haklarına, ailelerine, insanların mahremiyetlerine dokunacaksınız yargısız infaz yapacaksınız, insanların intihar etmesine yol açacaksınız, hiçbir şey olmamış gibi elinizi kolunuzu sallayarak ortalıkta dolaşacaksınız. Bu ne hukuka, ne toplam ahlakına nede vicdanlara sığar. Bu düzenlemeler ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Çıkartılacak yasa gerçek anlamda kişisel özgürlükleri koruyacak, hemde kamu düzenini koruyacak olan bir yasa olacak.” diye konuştu.

Ak Parti İl Başkanı Adem Yeşildal, yaptığı selamlama konuşmasında tüm gazetecilerin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutladı.

Kırıkhan belediyea Başkanı Ayhan Yavuz, yerel basının sorunlarının herkesçe bilindiğini belirterek, “TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve milletvekilimiz sayın Hüseyin Yayman’dan , bizim burada sizin adınıza bir talebimiz olacak. En azından yerel basına bir kimlik kazandırılmalı. Önüne gelen herkes bir gazeteci olamamalı bu memlekette. Basın ahlakı dediğimiz, milletin sesi olan, milletin vicdanı olan, böylesi önemli bir kurumu şantaj malzemesi, tehdit malzemesi olarak görenler, mensubu bulunduğunuz gazeteciler cemiyeti içerisinde değil, önünden bile geçememeli. O nedenle çok acil olarak bir yasal düzenleme yapılmalı. Cemiyetler üzerinde bir oda tescili gerekli. Bunun yanında basın kuruluşlarının ekonomik anlamda ayakta durabilmeniz için sabit bir gelirinizin olması lazım. Yerel belediyeler bütçesine yerel gazeteciler için bir bütçe konulabilir.” diye konuştu.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdullah Temizyürek’te organizasyonu yapan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ile Kırıkhan belediye Başkanı Hüseyin Yayman’a teşekkür etti. (Haber Merkezi)