Festivalde ödüller sahiplerini buldu!

  • Eklenme Tarihi :21.10.2022 | 16:12

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ile Antakya Belediyesi’nin ev sahipliğinde ANSAM Kültür Derneği ve Fotofilm tarafından bu sene 10’uncusu düzenlenen Antakya Uluslararası Film Festivali düzenlenen ödül töreni ile son buldu.

Festivalde ödüller sahiplerini buldu!

Hatay Valiliği Meclis ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ödül töreni Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz,  Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüsnü Işıkgör, Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Alper Yıldırım, Türk sinemasının ünlü isimleri ve vatandaşlar katıldı.

FESTİVALLER DESTEKLE YAŞAR

Törenin açılış konuşmasını yapan ANSAM Kültür Derneği Başkanı Mehmet Oflazoğlu, festivallerin desteklerle yaşadığını belirterek, “Yanımızda durmanız bile bize ayrı bir güç veriyor. Bu bağlamda Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Antakya Belediyemize ve il Kültür ve Turizm Müdürümüz Hüsnü Işıkgör’e verdikleri desteklerden dolayı sonsuz teşekkür ediyorum.” dedi.

Kürsüye çıkan Festival Direktörü Özkan Binol, 10. Antakya uluslararası Film festivaline 45 ülkeden 620 filmin başvurduğunu, festivalde bu filmlerden 85 filmin ücretsiz gösteriminin yapıldığını söyledi.

SANATIN KALBİ ANTAKYA’DA ATACAK

Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Alper Yıldırım’da yaptığı konuşmada Sanatla, sanatçıyla ve sanatseverlerle bir arada olmanın, sanatın gelişimini desteklemenin belediyelerinin temel ilkeleri arasında yer aldığını söyledi.

Bu ilkeler doğrultusunda 10.Antakya Uluslararası Film Festivaline ev sahipliği yaparak Antakyalı sanatseverlerle buluşmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Yıldırım, “Medeniyetler şehri Antakya’mızın sanat yaşamını zenginleştirmeye, dünya kültür birikimine katkıda bulunmaya, Antakya’yı sanatın kalbinin attığı yer yapmaya ve Antakyalı sanatseverleri daha birçok proje ile buluşturmaya yönelik çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek” diye konuştu.

ÖDÜLLER VERİLDİ

Yapılan konuşmaların ardından Festivalde dereceye giren filmlerin ödülleri verildi. Uzun ve kısa metraj olarak iki kategoride yapılan değerlendirmede, en iyi kısa metrajlı ve en iyi uzun metrajlı filmlerin yönetmenlerine ödülleri verildi. Ödül töreninde  En iyi yönetmen, En İyi Görüntü yönetmeni, en iyi Erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu seçilen oyuncularda ödüllerini aldı.