EXPO’DA ATÖLYE ÇALIŞMASI

  • Eklenme Tarihi :11.06.2022 | 10:45

Medeniyetler Bahçesi” ana temasına sahip EXPO 2021 Hatay’da Sürdürülebilir Kalkınma ve Organik Tarım alt teması kapsamında Süs Bitkileri Yetiştiriciliği ve Bakımı Eğitim ve Atölye çalışması gerçekleştirildi.

EXPO’DA ATÖLYE ÇALIŞMASI

Süs bitkileri üretim alanında geçekleşen etkinlikte, açılış konuşmasını yapan Dr. Samim Kayıkçı, Hatay’da gerçekleşen EXPO’nun bir botanik EXPO’su olduğunu ve Akdeniz bölgesinin süs bitkileri yetiştiriciliği açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

 

Bitki Müzesi ekibinin gerçekleştirdiği müzik dinletisinin ardından, Biyolog Mustafa Sahillioğlu, toprak seçimi, sıcaklık nem gibi bitki gelişiminin temel noktaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Alanda hem saksı çiçekleri hem de kesme çiçeklerin yetiştirildiğini belirten Sahillioğlu, katılımcıların süs bitkileri yetiştiriciliğiyle ilgili sorularını cevapladı.

Tohumla Güçlenen Eller Kadın Girişimci Kooperatifi’nin de destek verdiği alanda son olarak şaşırtma yöntemi ile çiçekler toprakla buluşturuldu. Atölye çalışması sonunda ekilen çiçek ve bitkiler katılımcılara hediye edildi ve konuklara rengârenk çiçekler arasında bol bol fotoğraf çekildi. (Haber Merkezi)