ETKİN VE CAYDIRICI ÖNLEMLER ALINMALI

  • Eklenme Tarihi :05.10.2022 | 15:54
  • Muhabir :

Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, sahipsiz hayvanları koruma amaçlı daha etkin ve caydırıcı önlemlerin alınması gerektiğini bildirdi.

ETKİN VE CAYDIRICI ÖNLEMLER ALINMALI

Hamurcu, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, dolayısı ile yaptığı yazılı açıklamasında, “Hayvanlar gününün bu sene  “Dünya Hayvanları Koruma Günü herkes içindir!” teması ile kutlandığını belirterek, “Başta doğanın tahribi ile yaban hayvanlarının yaşam alanlarının sınırsız yok edilmesi ve bunu sonucunda yaşanan felaketler günümüzün en temel sorunudur. Küresel çapta hayvanlara eziyet ve hayvan refahı ihlalleri devam etmektedir.” dedi.

GEREKEN ADIMLAR ATILMALI

Bir taraftan ekonomik değeri olan hayvanların üretimi ve kesimine kadar olan süreçte yaşanan refah ihlalleri ile ev ve sahipsiz hayvanlar için eziyet ve kötü muamelelenin artarak devam ettiğini belirten Hamurcu, “Diğer taraftan dünya genelinde geleneksel etkinliklerde hayvanlara yapılan eziyetlerin önüne geçilememektedir. Ülkemizde Hayvanları Koruma Kanununda yapılan bazı değişikliklere rağmen uygulamada dikkate değer bir farklılık olmamıştır. Bu yılda 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Ancak yaşanan ihlaller yılda sadece bir gün değil, senenin her günü gerçekleşmektedir. O nedenle hayvanlar da senenin bir günü değil, her günü eziyet ve kötü muameleye karşı korunmalıdır. Uzmanlar, hayvana eziyet ve şiddet olan yerde, insana eziyet ve şiddetin varlığının bilimsel olarak kanıtlandığını ifade etmektedir. Suçla mücadelenin ilk basamağının, hayvanlara yönelik her türlü şiddetin durdurulması olduğuna dikkat çekmektedir. Hayvanlara karşı şiddetin engellenmesi için gereken adımlar kararlılıkla atılmalıdır.”

SORUMLULUK YEREL YÖNETİMLERE BIRAKILMALI

“Sahipsiz hayvanların popülasyon kontrolünün sağlanması için en insancıl seçenek kısırlaştırılmalarıdır. Sahipsiz hayvanların sağlığı ve refahının korunması yetkisi 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile Yerel Yönetimlere-Belediyelere verilmiştir. Ülkemizde sahipsiz hayvanlar konusunda yapılan çalışmalar beklenen ve istenen sonucu ortaya çıkarmamaktadır. Bu konuda sorumluluk verilen yerel yönetimlerde başta yapısal sorunlar olmak üzere veteriner hekim ve diğer personel sayıları açısından ciddi eksiklikler bulunmaktadır. Merkezi yönetim yeterli katkıda bulunmamakta bütün sorumluluk yerel yönetimlere bırakılmaktadır.”

BELEDİYELER YÖNETİM KRİZİYLE BAŞA ÇIKMAYA ÇALIŞIYOR

“Ancak belediyeler de bu karmaşık ve zor sistemde ciddi bir yönetim kriziyle başa çıkmaya çalışmaktadır. Bu durumdan en fazla sahipsiz hayvanlar etkilenmekte, refah düzeyleri giderek kötüleşmektedir. Belediye Kanununda 2006 yılında yapılan norm kadro değişiklikleriyle, sahipsiz hayvan sağlığı ile ilgili çalışmalar yapan Veteriner İşleri Müdürlükleri kapatıldığı için, veteriner hekimler, Zabıta Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü gibi birimlere bağlı olarak çalışmaktadırlar.” dedi.

ÖNLEMLER ALINMALI

Hayvanları koruma amaçlı daha etkin ve caydırıcı önlemlerin alınması gerektiğini belirten Hamurcu, “Veteriner hekimlerin hem sahipsiz hayvanların sağlığı ve refahı hem de halk ve çevre sağlığı adına yaptığı görevler dolayısıyla belediyelerdeki istihdam sayısının artırılması, norm kadro sorunlarının çözülmesi ve vakit kaybetmeden büyükşehir belediyelerinde Veteriner Hizmetleri Daire Başkanlığı, diğer belediyelerde Veteriner İşleri Müdürlükleri’nin yeniden kurulması sağlanmalıdır. Aksi durumda yıllar geçtikçe sahipsiz hayvanların yaşadığı sorunlar katlanarak karşımıza çıkacaktır. Toplumun bilinçlendirilmesi için okullardan başlayan gerekli adımlar atılmalı, Avrupa ve ABD’de birçok ilkokulda olduğu gibi ülkemizde de “hayvan sevgisi dersleri” konulmalı, hayvanları koruma amaçlı daha etkin ve caydırıcı önlemler alınmalıdır.” diye konuştu.