Engelleri Aşalım Camide Buluşalım Programı Gerçekleşti

  • Eklenme Tarihi :27.12.2022 | 14:20

Öğle namazına müteakip Kırıkhan Delibekirli Cami İmam Hatibi Muhammed Parlak’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program Habib-i Neccar camii İmam Hatibi Fethullah Uğraş’ın okuduğu ilahiler ile devam etti.

Engelleri Aşalım Camide Buluşalım  Programı Gerçekleşti

Hatay İl Müftülüğü tarafından ayda bir defa düzenlenen “Engelleri Aşalım Camide Buluşalım” etkinliğinin 2022 yılının son programı Habib-i Neccar Camisinde düzenlendi. Engelli vatandaşların cami hizmetlerinden azami derecede istifade edebilmesini temin etmek, cami merkezli din hizmetlerinde etkinlik ve verimliliği artırmak için düzenlenen programa İl Müftü Yardımcısı Murat Akçay, İl Engelli Koordinatörleri Ayvaz Yanmaz, Mevlüde Çapur, Aile ve Dinî Rehberlik Bürosu Koordinatörü Burhan Karadeniz, İl Gençlik Koordinatörü Serkan Sarıkaya, Hatay Engelsiz Yaşamı Sevenler Derneği Başkanı Mustafa Canbulat, Engelli vatandaşlarımız ve aileleri katıldı. 

İl Müftü Yardımcısı Murat Akçay yaptığı konuşmasında: “Bizleri yaratan, yaşatan, sayısız nimetler ile donatan, Anadolu’nun ilk camisi Habib-i Neccar Camisinde bizleri bir araya getiren yüce Allah’a sonsuz hamdü senalar olsun. Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından organize edilen “Cami-Engelli Buluşması” programı tüm illerde ve ilçelerde her ayın son Pazar günü idrak edilmektedir. 2022 yılının son Pazar günü olan bugün Habib-i Neccar Camimizde engelli kardeşlerimize farkındalık oluşturmak adına bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu vesile ile İl Engelli Koordinatörlüğümüze, Cami görevlilerimize ve bizleri yalnız bırakmayan kardeşlerimize teşekkür ediyorum. İlk peygamber Hz. Adem (as) döneminden bugüne kadar her dönemde engelli insanlarımız olmuştur. Bir insan ya engellidir; ya engelli yakınıdır; ya da engelli adayıdır. Bu anlamda herkesin bir engelli adayı olduğunu unutmayarak engelliler konusunda hassas davranmaları gerekmektedir. Hatay Müftülüğü olarak engelli vatandaşların cami hizmetlerinden azami derecede istifade edebilmesini temin etmek ve farkındalık oluşturmak amacı ile düzenlediğimiz bu programlar ile konu ile ilgili hassasiyetimizi gözler önüne serdiğimizi düşünüyorum. Hiçbir engel Allah’a kul olmaya, Hz. Muhammed (sav)’e ümmet olaya engel değildir. Bu programlarımızın devam edeceğinin altını çizerek katılım gösteren tüm engelli kardeşlerimize, ailelerine, İl Engelli Koordinatörlüğümüze ve Cami görevlilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

“Engelleri Aşalım Camide Buluşalım” programının finalinde okunan Kur’an-ı Kerim ve yapılan duanın ardından Hatay İl Müftülüğü görevlileri tarafından katılımcılara ikramlarda bulunulurken tüm katılımcılara Diyanet yayınlarından kitaplar hediye edildi. Ayrıca bayanlara çiçek takdiminde bulunuldu. Cami-Engelli Buluşması Programı toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. (TALİP KÖLEOĞLU)