EMEK MÜCADELESİNİ SAHİPLENECEĞİZ

  • Eklenme Tarihi :07.04.2022 | 09:41

Hatay Barosu Başkanı Av.Hüseyin Cihat Açıkalın, mesleklerinin tehdit altında olduğunu, Avukatlar Günü’nü kutlayamadıklarını söyledi.

EMEK MÜCADELESİNİ SAHİPLENECEĞİZ

Avukatlar Günü dolayısı ile Hatay Barosu Cemiyet Evi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Başkan Açıkalın, 82 Baro’nun imzaladığı basın bildiriyi okurken, “Hiçbir avukatı yalnız, hiçbir vatandaşı da savunmasız bırakmayacağız. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanamaması yargıya güven ve hukuka inancı azaltırken, avukatlık mesleğinin de itibarını zayıflattı.” dedi.

ÜCRETLER EMEĞİMİZİ KARŞILAMIYOR

Yargı bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunacaklarını belirten Açıkalın, “Avukatlık mesleğinin itibarını kimseye teslim etmeyeceğiz. Avukata yönelik şiddet mesleğimizi icra ettiğimiz mekanların sınırlarını aşarak, meslek gurubumuzu hedef haline getiren ve can alan, ülke çapında yayılmış bir şiddet türü haline geldi. Avukatlık ücretleri insan onuruna yaraşır şekilde avukatın sarf ettiği emeği ve üstlendiği sorumluluğu karşılamıyor. Ücret tarifelerinde olması gereken artışları ödemelerin zamanında yapılmasını sağlayacağız”

NİTELİK KAYBINA NEDEN OLUYOR

“Kamu Avukatları ek gösterge, mobbing ve mesleki bağımsızlıklarının korunması sorunu hala çözülmedi. Baroları Kamu Avukatlarının meslek örgütü haline getirecek, sorunları çözeceğiz. Hukuk Fakültesi kontenjan ve sayılarının ihtiyaç durumu gözetilmeden ve barolara danışılmadan artırılması , avukatlık mesleğinde nitelik kaybına sebep oluyor. Üniversite giriş sınavında hukuk fakültesi barajının yükseltilmesini sağlayarak meslekteki niteliksizleşmenin önüne geçeceğiz.” dedi.

EMEK MÜCADELESİNİ SAHİPLENECEĞİZ

“Bağlı çalışan avukatların emek mücadelesini sahipleneceklerini belirten Hatay Barosu Başkanı Av.Hüseyin Cihat Açıkalın, “Stajyer avukatların önündeki kanuni engellerin kaldırılmasını sağlayacağız. Adalete erişim ve yurttaşlar için ekonomiye, mekana ve zamana dayalı engellerle doludur. Adalet erişimin önündeki engelleri kaldırmak için yetkili makamlarla kurulacak kesintisiz işbirliği ile çözümleri birlikte hayata geçireceğiz. Çoklu Baro kanunu ile meslek örgütlerimiz bölündü, Baroları birliğimizde birleştireceğiz.” diye konuştu.

Hatay Barosu Cemiyet Evi’nde düzenlenen etkinliğe Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Serkan Akman, Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu’na (HAMOK) üye odaların başkanları, avukatlar ve davetliler katıldı. (Haber Merkezi)