EMEĞİN BÜYÜĞÜ ANTAKYA BELEDİYESİNİN

  • Eklenme Tarihi :04.02.2023 | 00:42

Antakya Belediyesi tarafından kurulacak olan Mutfağı Müzesi için imzalanan işbirliği protokolü ile ilk adım atıldı.

EMEĞİN BÜYÜĞÜ ANTAKYA BELEDİYESİNİN

 

TÜRKİYE'NİN UNESCO tarafından gastronomi dalında yaratıcı şehirler ağına dahil edilen Hatay’da, Antakya Belediyesi bir ilke daha imza atarak, mutfak müzesi kuracak. Tarihi Antakya Evi’nde kurulacak olan Mutfak Müzesi’nin protokolü Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin tarafından imzalandı.

Medeniyetler şehri Antakya’yı kültür ve sanat şehri yapma yolunda önemli adımlar attıklarını belirten Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Mutfak Müzesi ile kentin bir eksiğini daha tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

ANTAKYA MUTFEĞININ ARAÇ GEREÇLERİ SERGİLENECEK

Antakya’da el Sanatları Müzesi’nden sonra Mutfak Müzesi’nin kent turizmine önemli bir katkı sanacağına inandığını belirten Yılmaz, “Antakya’yı kültür kenti yapma yolunda yaptığımız çalışmaların bir halkası olan Mutfak Müzesi’nin Gastronomi şehri olan ilimize önemli katkılar sunacağına inanıyorum. Antakya’mızın mutfak kültürünü tanıtmayı amaçlayan, Mutfak Müzesi Antakya mutfağında kullanılan araç ve gereçlerin teşhir edildiği, unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklerin görsellerinin sergilendiği bir müze olacak.” dedi.

ANTAKYA’MIZA HAYIRLI OLSUN

Mutfak Müzesi’nin Antakya’nın mutfak kültürünü kentimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra vatandaşlarla buluşturacağını belirten Başkan Yılmaz, “Bu projemizde, desteklerini bizden esirgemeyen başta Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Hikmet Çinçin olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Mutfak Müzemizin protokolü Antakya’mıza hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. 

EMEĞİN BÜYÜĞÜ ANTAKYA BELEDİYESİ’NİN

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin’de, ellerinde tarih boyunca Antakya mutfağında kullanılan araç ve gereçlerin güzel bir koleksiyonu olduğunu belirterek, “Elimizde olan bu değerli koleksiyonu Antakya Belediyemize tahsis ettik. Dünya mirası olan Hatay Mutfağı’nı kentimizi ziyaret edecek turistlerle buluşmasını sağlamaya vesile olduk. Tabi ki emeğin büyüğü Antakya Belediyemizin, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Antakya Belediyesi Mutfak Müzesi protokolünün imzaları atıldı. İmza törenine belediye meclis üyeleri ve davetliler katıldı.