DÜNYANIN TÜRKİYE’YE İHTİYACI VAR

  • Eklenme Tarihi :01.06.2022 | 12:16

Doğu Akdeniz Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) Başkanı Gülay Gül, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED), Antalya’da düzenlediği “Anadolu’nun Liderleri Buluşması” adlı toplantısına katıldı.

DÜNYANIN TÜRKİYE’YE İHTİYACI VAR

TÜRKONFED Bölgesel Yapılanma ve Derinleşme Komisyonu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen Anadolu’nun Liderleri Buluşması’na Türkiye’nin dört bir yanından iş insanları katıldı. İki gün boyunca düzenlenen toplantılarda, bölgelerdeki sorunlar ve çözüm önerileri konuşulurken, karşılıklı görüş alışverişinde de bulunuldu.

 

TÜRKİYE’NİN ANADOLU’YA İHTİYACI VAR

Anadolu’nun Liderleri Buluşması’nın açılışında konuşan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, “Önümüzdeki bir yıl hem iş dünyamız hem de ülkemiz açısından ‘Hayalimizdeki Türkiye’yi inşa etmek için çok önemli. Bu yeni dönemde TÜRKONFED olarak, federasyon başkanlarımızın destekleri sayesinde Anadolu’nun birikimi ile ülkemizin ortak kalkınma hikayesine güç verecek; üyelerimize, paydaşlarımıza ve ülkemize değer yaratmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Çünkü toplumsal refah seviyemizi artırmak istiyorsak, bunun yolu, yerelin ve bölgelerimizin potansiyellerini etkin kullanmaktan geçiyor. Dünyanın Türkiye’ye, Türkiye’nin ise Anadolu’nun bağrında saklı olan kadim üretim ve dayanışma kültürüne her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu günlerden geçiyoruz. Hedefimiz Anadolu’yu kalkınmanın itici gücü yapmak. Bu nedenle yeni dönemde Anadolu’nun sesinin daha çok duyulacağı, yeni bir rota belirledik. Anadolu’nun kalkınma dinamiklerini, Anadolu iş insanının rekabetçilik gücünü, yönetim kurulumuz, federasyonlarımız, derneklerimiz ile ortak akıl ve ortak bir vizyon çerçevesinde Türkiye Hayalimize ulaşacak politika ve aksiyona dönüştüreceğiz” dedi.

YOL HARİTASI KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK

“Tüm federasyon başkanlarımız bölgelerinde ‘Ortak Akıl’ toplantıları düzenleyerek, kentlerinin ileri gelen aktörleri ile sorunları ve çözümleri tespit edecek. Ülkemizin ortak aklı ile oluşan çözümler ve politikalar bir yol haritası ile kamuoyu ile paylaşılacak” diyen Sönmez, şunları söyledi: “Bu süreçte federasyonlarımız ve üyelerimiz ile daha fazla sahada olacak; Anadolu’nun kalkınma hikayesini, ülkemizin refah yolculuğunun yapı taşı haline getireceğiz. Yıl sonuna kadar 60’a yakın ilimizde, ‘dijitalleşmeden yeşil dönüşüme, girişimcilikten kadın ve gençliğe, yerel kalkınmadan demokrasiye’ toplumsal refah yolculuğunda Anadolu’nun potansiyelini fırsata dönüştürmesine rehberlik edecek çalışmalar yürüteceğiz.”

EN BÜYÜK POTANSİYELİMİZ ANADOLU’DA YATIYOR

Sorunun değil çözümün bir parçası olarak, toplumsal refah artışı için Türkiye’nin içinden geçtiği bu zor dönemin de hep birlikte atlatılacağına inandıklarını vurgulayan Sönmez, “Dünyayı ve Türkiye’yi hem kendimiz hem de insanlık için daha iyi hale getirmek istiyoruz. Sorunlarımızın neler olduğunu, kırılganlıklarımızın nerede yattığını, ülkemizin önündeki bölgesel ve küresel riskler ile fırsatların geleceğimiz için neler vadettiğini biliyoruz. İnsanlık tarihinin en önemli değişim aşamalarından biri olan bu dönemi yeni vizyon bakışımızda, “Dijital-Yeşil ve Toplumsal Dönüşüm” eksenli 3D, yani Üçüz Dönüşüm olarak tanımlıyoruz. Zihinsel bir değişimi zorunlu kılan Üçüz Dönüşüm çağında, ülke olarak en büyük potansiyelimiz de Anadolu’da yatıyor. “

İŞ İNSANLARI OLARAK HAZIRIZ

Yeniden “biz olmak” ve “ortak bir ufka bakma” hayalini canlandırmak için katılımcı ve kapsayıcı, şeffaf bir sürecin yönetilmesine ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Sönmez, “Demokrasiyi yaşam tarzı haline getirmek ana hedefimiz olmalı. Bu kapsamda her alanda toplumsal dönüşümü hızlandıracak adımları kararlılıkla atmamız gerekiyor. Yeni ve kapsamlı bir eğitim reformu, yeni ekonomik dönüşümün öncüsü ve kaldıracı olacaktır. Yani “Orta Gelir” ve “Orta Demokrasi” gibi Orta Eğitim Tuzağı’ndan da kurtulmamız şart. Ekonomik dinamizmi teşvik etmek için çocuklara, gençlere, kadınlara yatırım yapmalıyız. En önemli sermayemiz olan gençlerimizi tersine beyin göçüne ikna edeceğimiz bir ortamı sadece ekonomik değil aynı zamanda demokratik standartlar ile kurabiliriz. Toplumsal cinsiyet eşitliğini hayatın her alanında sağlamak, ülkemizin sosyo-ekonomik kalkınması açısından vazgeçilmez bir öneme sahip. Ortak başarıya, ortak heyecana, ortak umuda ihtiyacımız var. Daha önce başardık, yeniden başarabiliriz. İş insanları olarak bu dönüşüm sürecinin risklerini ve zorluklarını göğüslemeye hazırız” diye konuştu.

Anadolu’nun Liderleri Buluşması’nda TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Can Selçuki, TÜRKONFED Bakış Açısından Türkiye ve Dünya Ekonomisi Sunumu’nu gerçekleştirirken, kapanış oturumunda ise KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, TÜRKONFED Yeni Dönem, Yeni Ufuklar Vizyon Belgesi ışığında güncel gelişmeleri değerlendirdi. (Haber Merkezi)