Dünyanın en etkili Bilim insanları listesinde!

  • Eklenme Tarihi :10.11.2022 | 12:36
  • Muhabir :

Ortadoğu Teknik Üniversitesi KKTC Kampusu Rektör Yardımcısı Hataylı Prof. Dr. Cumali Sabah dünyanın en etkili bilim insanları listesine bu yıl da girerek bu alandaki kariyerini tazeledi.

Dünyanın en etkili Bilim insanları listesinde!

Stanford Üniversitesi’nin yaptığı “Dünya çapında en büyük bilimsel etkiye sahip araştırmacıları sıralaması” çalışması 2021 yılı versiyonu Elsevier BV tarafından yayımlandı. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektör Yardımcısı Hataylı Prof. Dr. Cumali Sabah geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da bilimsel üretkenliği ile listede yer aldı. "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listesi; "kariyer boyu etki" ve "yıllık etki" olarak iki kategoride, 22 anabilim dalı ile 176 alt bilim dalında, dünya çapında ilk yüzde 2'lik dilimde bulunan bilim insanlarını kapsıyor.

 

Listenin oluşturulmasında, akademik performansı değerlendirmeye yönelik; nitelikli yayın sayısı, yayınların yer aldığı derginin etki değeri, patent sayısı, yapılan atıf sayısı, h-indeks, hm-indeks, makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve atıf yapan makalenin yayımlandığı derginin etki değeri gibi uluslararası ölçütler kullanılıyor.

Bilim insanlarının kariyerleri boyunca yaptıkları çalışmalar dikkate alınarak oluşturulan sıralamada adı geçen ölçütler doğrultusunda çalışmalar yapabilenler listelerde kendilerine yer bulabildi. Listenin yayınlandığı ilk yıldan bu yana hem kariyer boyu toplam üretimi ile hem de tekil yıllardaki yayın ve araştırma performansı ile yerini koruyan Prof. Dr. Sabah, belirtilen listelerinin müdavimi olmaya devam ediyor.

Araştırmalarına ek olarak Kampus Rektör Yardımcılığı görevini de sürdüren, aynı zamanda iskenerun.org yazarlarından Prof. Dr. Cumali Sabah, listeye göre en etkili bilim insanlarından biri olarak çalışmalarına devam ediyor.