Dünya Ruh Sağlığı Günü kutlandı!

  • Eklenme Tarihi :12.10.2022 | 09:56

Altınözü’nde Dünya Ruh Sağlığı Günü düzenlenen etkinlikle kutlandı. Millet Bahçesi’nde düzenlenen “Günlük Yaşamda Stres Yönetimi” konulu etkinlik büyük ilgi gördü.

Dünya Ruh Sağlığı Günü kutlandı!

Etkinlikte konuşan Hatay Halk Sağlığı Başkanı Dr. Mehmet Özdoğan, “Dünya Ruh Sağlığı Federasyonunun 2022 yılı Dünya Ruh Sağlığı Günü temasını ruh sağlığı ve refahın küresel bir öncelik haline getirmek olarak belirlemiştir. Politik, ekonomik, sosyokültürel ve temel yurttaşlık haklarına saygı gösteren ve koruyan bir ortam ruh sağlığının güçlendirilmesi için vazgeçilmez niteliktedir. Herkes için sağlık erişimizi gerçekleştirebilmek iyilik hali ve işlem kapasitesini arttırmak bütün toplumu kapsayan güçlü bir temel sağlık hizmetleri anlayışını benimsemek ve bu doğrultuda çalışmalar yürütmeyi, temel prensibimiz olarak görmekteyiz” diye konuştu.

DESTEK OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ

Hatay Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı İlhami Sönmez, kişilerin ve toplumun dayanıklılığının arttırılması için toplumun her bir üyesi ve tüm kurumlarının çalışmalarının oldukça önemli olduğunu söyleyerek , “Toplumun ruhsal yönden güçlendirilmesi sağlık hizmetlerinin tamamlayıcısıdır. Kişilerin ve toplumun dayanıklılığının arttırılması için toplumun her bir üyesi ve tüm kurumlarının çalışması oldukça önemlidir. Bizlerde İl Sağlık Müdürlüğümüzün öncüleri olarak bu farkındalık çalışmalarına her zaman destek olmanın gururunu yaşıyoruz. Tüm çalışmalarda emekleri geçen personellere ve katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

HATAY ÖN PLANDA

SIHHAT Projesi Direktörü İnanç Söğüt Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla gerçekleşen etkinlikte yaptığı konuşmada SIHHAT Projesi’nden bahsetti. İnanç Söğüt proje ile büyük başarılar elde edildiğini belirterek, “ 2016 yılında Avrupa Birliğinin mali desteğiyle başlatılan SIHHAT Projesi 50 aylık uygulama süresi sonucunda 29 İlimizde açılan 178 Göçmen Sağlığı Merkezi ve 3 bin 500’e yakın personelin istihdam edilmesiyle 2020 yılının Ocak ayında çok kıymetli kazanımlarla başarıyla tamamlandı. Yaklaşık 4 yıldır uygulama süresi sonucunda sektörde marka haline gelen ve çok önemli kazanımlara imza atan SIHHAT Projesinin başarısının ve sunulan hizmetlerin devamını teminen Avrupa Birliği yeni bir fon tahsis ederek SIHHAT Projesinin ikinci birimini desteklemeye karar verdi.

ODA KONUSU OLARAK SEÇİLDİ

“Dolayısıyla 2021 yılında SIHHAT Projesinin ikincisini başlatmıştık. Tabi ilk projeden farklı olarak göçmenlere sunulan sağlık hizmetlerinin daha kapsamlı ve daha bütüncül hale gelmesini teminen ruh sağlığı hizmetlerinin sunulması oda konusu olarak seçildi. Tüm Türkiye’de 150 psikolog 150 Sosyal Çalışmacı istihdam ederek Göçmen Sağlığı Merkezlerimizde psikososyal destek ekipleri oluşturuldu. Tabi odak konularından en önemlisi ruh sağlığı olan bir projenin planlamış olduğu bilgi paylaşım etkinliklerinden birisini Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde gerçekleştirmesi kaçınılmazdı. Bu etkinliğin hangi ilimizde yapılacağı sorusuna tek cevap vardır oda Hatay ilimizdir. Çünkü İlimiz çeşitli platformlarda gerçekleştirdiği çalışmalarla özellikle ruh sağlığı ve psikososyal destek anlamında diğer tüm ruh sağlığı hizmetlerinde de ön planda olan bir ilimizdir. Merkezi idareye model oluşturacak yöntemleri gösterecek faaliyetlere imza attı. Büyük başarılar elde etti” dedi. Gerçekleşen program katılımcılarla beraber gerçekleşen etkinlikler sonrasında son buldu.