Depremlerin Doğal Afete Dönüşmesini Engellemek Bizim Elimizdedir

  • Eklenme Tarihi :17.08.2022 | 10:43

Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilcisi Rasim Can, ülkemizin yüzde 90‘ının deprem tehlikesi altında olduğunu unutmamak gerektiğinin altını çizdi.

Depremlerin Doğal Afete Dönüşmesini Engellemek Bizim Elimizdedir

Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilcisi Rasim Can Ülkemizin yüzde 90‘ının deprem tehlikesi altında olduğunu unutmamak gerektiğinin altını çizerek 17 Ağustos Yalova ve Gölcük depreminde hayatlarını kaybedenlerin bir kez daha rahmetle andı.

Can, 17 Ağustos Yalova ve Gölcük depreminin 23.yılında bu depremin unutulmaması ve unutturulmaması gerektiğinin altını çizerek “Ülkemizin %90 ‘ı deprem tehlikesi altında olduğunu unutmamak gerekir. Aktif bir Tektonik kuşak üzerinde yer alan ülkemiz, gelecekte de geçmiş dönemlerde yıkıcı depremlerin olduğu gibi değişik büyüklüklerde depremleri yaşamaya devam edecektir. Deprem bir doğal afet değil, bir doğa olayıdır. Bu doğa olayını, düşük standartlarda sağlıksız ve yasadışı bir yapılaşma, düşük nitelikli kentleşme ile doğal afete dönüşmektedir. Bilinmelidir ki doğa kaynaklı olan depremleri önlememiz mümkün değil ancak depremlerin bir doğal afete dönüşmesini engellemek bizim elimizdedir. Depreme karşı hazırlıklı olma ve zarar azaltma çalışmaları ülkemizin birinci önceliği olmalıdır. Biz biliyoruz ki, doğal olan depremdir, doğal olmayan ise afettir. Bu acı olayları tekrar yaşamamak ümidi ile, ölen canlara rahmet dilerken, afetlere karşı sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkı hepimizin hedefi olmalıdır” dedi. (Haber Merkezi)