DEPREM TAZMİNATLARI KOŞULSUZ VERİLMELİ

  • Eklenme Tarihi :03.06.2023 | 11:53

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası Genel Başkan Deniz Ezer, depremzede tazminatının tüm öğretmenlere koşulsuz verilmesini gerektiğini bildirdi.

DEPREM TAZMİNATLARI KOŞULSUZ VERİLMELİ

Ezer yaptığı yazılı açıklamasında, depremin en çok yıkıma neden olduğu il olan Hatay'da eğitim emekçilerinin angarya işleri zorlandığını özlük mesleki ve ekonomik haklarınında yok sayıldığını idida ederek, “ İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri öğretmenler ile dayanışma içinde olmak yerine bürokrasiyi tehdit aracı olarak kullanmaktadır deprem bölgesinde eğitim emekçilerin karşılaştığı sorunlar için basın açıklaması yapma gereği duyduk Buna göre. Deprem tazminatı tüm depremzede öğretmenlere koşulsuz verilmelidir.” dedi.

ÖDENMEYE BAŞLANMIŞTI AMA

“Hatırlanacağı üzere sendikamız töpsen 21 Mart 2023 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı'ndan deprem bölgesinde çalışan eğitim ve emekçileri için deprem tazminatı talep etmiş ve deprem tazminatı talepli yazıyı kamu ile paylaşmıştı.” Diyen Ezer, “Daha sonra 12 Mart 2023 tarih ve 32188 sayılı resmi gazetede yayınlanan 7267 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile deprem bölgesinde çalışan Kamu Görevlileri 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren 6 aylık süre boyunca aylık 2060tl tazminat ve 972 tl fazla çalışma ücretinin ödenmesi hususunda karar alındığı resmi kurumlara bildirilmişti bazı il ve ilçelerde bu karar gereğince deprem tazminatının ödenmesine başlanmıştı. Fakat uygulamada yaşanan bazı sorunlar öğretmenler tarafından sendikamıza ulaşılmıştır.”

ÖĞRETMENLER DEPREMİN SEBEBİ DEĞİLDİR

“Öğretmen deprem felaketinin sebebi değildir.Okullar açık ve koşulları sağlıklı olsaydı eğitim öğretime devam edecekti. Hal böyle olunca sağlık problemleri yaşayan yakınını kaybeden veya küçük çocuğu olan ve çocuğunu bir yerde bırakacak durumu olmayan öğretmenlerin fiil olarak çalışmıyor saymak  zulümden başka bir şey değildir. Bu zülme ortak olan il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri insanlıklarından şüphe duymalıdırlar. Tarihin en büyük felaketinde her şeyini yitirmiş ve yoksulluk sınırın altında yaşayan öğretmenlere bunu reva görmek kabul edilemez .Deprem tazminatı koşulsuz olarak tüm depremzede öğretmenlere ödenmeli tazminat sadece 6 ay ile sınırlı kalmamalıdır. Ayrıca deprem bölgesindeki okulların hizmet puanı ve hizmet bölgesi güncellenmeli yaşandığı iller zorunlu hizmet bölgesi kapsamına alınmalıdır.” dedi.

PROMOSYON İHALESİ YAPILMALI

Hatay Defne ve Antakya İlçesinde Hakkları Olan Promosyon İçin Derhal İhale yapılması gerektiğini de savunan Ezer, “Hatay'da geçen yıl promosyon sırasıyla önce Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve daha sonra Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Yapı Kredi üzerinden 3 yıllığına promosyon anlaşması imzalamıştı. Sendikamız TöbSen ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde imzalanan promosyonun kabul edilemez olduğunu belirtmişti. O dönemlerde imzalanan promosyon miktarı ekonomik şartların çok uzağında bir promosyon sözleşmesiydi. Ülkede ekonomik dalgalanmalar söz konusu hikaye ve ekonomik kriz kendini net biçimde göstermişken deprem öncesi Yapı Kredi Bankası'ndan promosyonların enflasyon 

oranına göre güncellenmesi talep edilse de söz konusu banka kabul etmemişti ,03 02.203 tarihinde ise tek taraflı fes edilen promosyonlar için Antakya ve Defne ilçesinde yeni promosyon ihalesi yapılmış herhangi bir sonuca ulaşılamamıştı. Bankalar eğitim  mağdur etmemeli hakkımız olan gerçek promosyon rakamlarını vermelidir.”

ANGARYA İŞLER KABİL EDİLEMEZ

“Depremzede  öğretmenlere angarya işlerin verilmedi kabul edilemez.  Deprem bölgesinde kamu kurumuna dönüştürülen okullar sorunu çözülmelidir. Öğretmenler ekonomik şartlar altında ezilmektedir. Önlenemez ekonomik kriz ve enflasyon altında başta öğretmenler olmak üzere kamu emekçileri ezilmekte yaşam standartları gittikçe düşmektedir.Gıda enflasyonunda yaşanan artış memurun geçim şartlarını ve yaşam kalitesini düşürmeye devam etmektedir. Mayıs ayına göre 4 kişilik ailenin açlık sınırı 10.363lira, 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 33.750 lira,bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti 13.440 lira'ya ulaşmıştır. Yandaş sendikaların açıklamalarına bakarsanız şu ana kadar öğretmen maaşına %120'lere ulaşan bir zam yapılmıştır .Oysa gerçekte öğretmen yoksulluk sınırının çok altında yaşamakta ve geçim sıkıntısı altında ezilmektedir.Öğretmen maaşları derhal güncellenmeli ,öğretmen maaşları yoksulluk sınırı olan 33.750 liranın altında olmamalıdır.” dedi. (Haber Merkezi)