DEPREM KENDİNİ HATIRLATIYOR

  • Eklenme Tarihi :14.01.2023 | 01:24

T.M.M.O.B Hatay İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilciliği Başkanı Kerem Özdemir 2022 yılından buyana yaşanan depremlerin bu bölgenin bir deprem bölgesi olduğunu tekrar hatırlattığını söyledi.

DEPREM KENDİNİ HATIRLATIYOR

T.M.M.O.B Hatay İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilciliği yönetimiyle bir araya gelen Başkan Kerem Özdemir bölgede oluşacak büyük depremler konusunda değerlendirmede bulundu.

2022'den buyana yaşanan depremlerin, deprem bölgesi olduğunu tekrar hatırlattığını belirten İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Kerem Özdemir “Bize özellikle kentsel dönüşüm, imar affından yararlanan binaların tekrardan gözden geçirilmesi, uzmanların tekrardan görüp değerlendirmesi gerekiyor” dedi.

EKSTRA ÖNEM ARZ EDİYOR

İmar affından yararlanan binaların ruhsatlandırılması gerektiğinin de altını çizen Başkan Kerem Özdemir “Ruhsatlandırılıp onaylandıktan sonra tekrardan imar çıkması gerekiyor. Dolayısıyla bu bölgenin deprem bölgesi ve önümüzde beklenen ciddi bir depremin tekrardan hatırlanması gerektiğini göstermiş oldu. İmar barışı binanın statik yapısına bir mühendislik hizmeti almadan onaylayan bir kanundu. Bunların tekrardan mantık hizmete alarak hizmete geçmesini istiyoruz. Bölgemizde 40 yıllık binaların herhangi bir bakım yapılmadan herhangi bir tadilatı yapılmadan veya bir mühendislik hizmeti almadan imar başına sokuldu ve oturum izne alındı. Bunlar deprem bölgesinde olduğumuzdan dolayı ekstra önem arz ediyor” diye konuştu.

ZEMİN İYİLEŞTİRME YAPILMALI

Bölge bir deprem bölgesi ve deniz seviyesine yakın olunmasından dolayı zemin iyileştirmenin öneminin daha fazla olduğunu vurgulayan Kerem Özdemir şunları söyledi: “Zemin iyileştirmenin, bu bölgelerde, özellikle kumlu bölgelerde yapılması ve bunların elden geçmesi çok önemli bizim bölgemiz açısından. Kentsel dönüşüm, insanların problemli binalarının devlet desteği ile yapılmasını sağlayan Kanuni bir hizmettir. Sıkıntılı binaların kentsel dönüşüm desteği ile tekrardan hayata geçirilmesi daha sağlam yapıların oluşması gerektiğine inanıyoruz. (Haber Merkezi)