Demir ve demir dışı ihracatında Rusya fırsatı

  • Eklenme Tarihi :10.08.2022 | 10:04

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği'nin (İDDMİB) 28 Nisan'da iş başına gelen yeni yönetimi 100 günlük karnesini açıkladı.

Demir ve demir dışı ihracatında Rusya fırsatı

Yeni yönetim olarak 'daha fazla ihracat, daha fazla üretim ve daha fazla katma değer' sloganıyla yola çıktıklarını belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, aradan geçen dönemde 550 firma ile görüşmelerinin yanında 8 ana sektör ve 17 dernekle toplantı yaptıklarını, bunun haricinde üç fuara milli katılım düzenleyip ilave 3 tane de Ur-Ge projesi başlattıklarını açıkladı.

İlk 7 ayda ihracatın yüzde 33 arttığını söyleyen Tecdelioğlu, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı tasvip etmedikleri, insanların orada zarar görmesini istemediklerini ama ticari yönden de ambargodan dolayı Türkiye’ye ihracatta önemli fırsatlar yaratabileceğine dikkat çekti.

Toplantıda konuşan İDDMİB Başkanı Çetin Tecdelioğlu, demir ve demir dışı sektörünün Türk ihracatında ciddi bir katma değer yaratan sektör olduğuna işaret ederek kilogram başı ihracat birim fiyatının 4.75 dolara ulaştığını söyledi. Türkiye genelinde ihracatın kilogram başı ortalamasının 1.4 dolar civarında olduğu göz önüne alındığında sektörün yarattığı katma değerin çok daha net bir şekilde ortaya çıktığını ifade eden Tecdelioğlu, "Biz daha fazla üretim, daha fazla miktar, daha fazla katma değer yaratan başlıklarla satır satır çalışıyoruz. Demir ve çelikten yapılan ocaklarda dünyada üçüncü, Avrupa’da birinciyiz. Alüminyum ev gereçleri ve kullanılan eşyalara baktığımızda dünyada beşinci, Avrupa’da üçüncüyüz. Paslanmaz çelik ve sofra malzemelerine baktığımız zaman da aynı şekilde Avrupa’da üçüncü sıradayız. Bunlar çok ciddi rakamlar" dedi. (Haber Merkezi)