CUMHURİYET SİVAS'TA KURULDU İLELEBET YAŞAYACAK

  • Eklenme Tarihi :04.07.2022 | 11:20

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Antakya Şubesi Başkanı Kezban Kuran, Cumhuriyet’in Sivas’ta kurulduğunu ve ilelebet yaşayacağını bildirdi.

CUMHURİYET SİVAS'TA KURULDU İLELEBET YAŞAYACAK

 Sivas olaylarının 29. yıldönümü dolayısı ile yazılı bir açıklama yapan Kuran, “Bu gün, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta düzenlenen Pir Sultan Abdal şenlikleri sırasında Madımak otelinde 33   Aydın'ın yakılarak õldürüldüğü katliamın üzerinden 29 yılın geçtiği gün. Yüreklerimizde ki ateş hala o günkü kadar canlı, hala o günkü kadar acı veriyor. Başta Aziz Nesin, Behçet Aysan, Metin Altıok,Uğur Kaynar, Hasret Gültekin, Nesimi Çimen ve Asım Bezirci olmak üzere pek çok sanat çının katıldığı şenlik bir dostluk, sanat ve kültür buluşmasından 33 aydın insanın diri diri yakıldığı, nefretle anılan bir katliama dönüştü.”

 

HUZUR İÇİNDE YATSINLAR

“Kalbi ve düşünecek beyni olmayanlar, türkü yerine insan yaktı. Bu gün hala bilime, sanata, değişime karşı olanlar, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun düşüncelerine, ilkelerine, laik Cumhuriyete, insan sevgisi, dostluk ve barış, hak hukuk ve özgürlük duyguları kazandıran ve geliştiren her türlü sanata karşılar. Çünkü onlar, kendilerine sorgulamadan koru körüne inanan, halk olmayı bilmeyen tebalar istiyorlar.  Onun için gençlerin yolunu aydınlatacak, doğru bilgiler verecek öğretmenlere, aydın sanatçılara, doğru yazan ve sunan yazılı ve sözlü basın temsilcilerine bu gün çok daha fazla görev düşmektedir. 2 Temmuzda kaybettiğimiz aydınlarımızı minnet ve saygıyla anıyor, ruhları şad olsun diyoruz. Kaybettiğimiz aydınlarımızın yakınlarının acılarını yürekten paylaştığımızı  bir kez daha belirtmek istiyoruz.Huzur içinde yatsınlar.” dedi. (Haber Merkezi)