CUMHURİYET BAYRAMI'NIN COŞKUSUNU YAŞADIK

  • Eklenme Tarihi :29.10.2022 | 12:56

Hatay’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı düzenlenen resmi geçit töreni ile kutlandı. Antakya’nın Gündüz Caddesinde düzenlenen geçit töreninde vatandaşlar Cumhuriyet Bayramının coşkusunu yaşadı.

CUMHURİYET BAYRAMI'NIN COŞKUSUNU YAŞADIK

Vali Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş ve Garnizon Komutanı Tarık Çetin’in vatandaşların ve geçit törenine katılan unsurların bayramını kutlaması ile başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile devam etti. Törende konuşan Hatay valisi Rahmi Doğan, Türk milletinin ezelden, ebede tarih yolculuğunda cok önemli bir dönüm noktası olan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk Milleti’nin karakterine ve geleneklerine en uygun idare biçimi olarak ifade ettiği, geleceğimizin teminatı Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. Yılını kutlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

 

CUMHURİYET EN KIYMETLİ HAZİNEMİZDİR

Her türlü imkansızlıklara rağmen bu aziz toprakları bizlere vatan yapan başta Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, şanlı ecdadımızı, milletin huzur ve sükununu sağlayan ve bu ulvi gaye için toprağa düşerek, şehitlik mertebesine ulaşan bütün şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ettiklerini belirten Vali Doğan, “Türkiye Cumhuriyeti Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde aziz milletimizin her bir ferdinin inançla yürüttüğü kurtuluş savaşının sonucunda vatan aşkı ile oluşturulmuş en kıymetli hazinemizdir” dedi.

CUMHURİYET TÜRK MİLLETİNİN EN BÜYÜK ATILIMLARINDAN BİRİDİR

Türk Milleti’nin Cumhuriyet’in ilanı ile başka devletlerin tahakkümü altında asla yaşayamayacağını bir kez daha tüm dünyaya haykırdığını belirten Vali Doğan, “Cumhuriyet Türk Milletinin binlerce yıllık tarihi boyunca gerçekleştirdiği en büyük atılımlardan birisidir. Gerçekleştirdiği çağdaş açılımlarla Türk insanının önünü açmış ve ufkunu genişletmiştir. Cumhuriyetimiz bilimde, kültürde, eğitimde, sanatta ekonomide, sosyal yaşamda ve askeri alanda var olan kazanımlarımızın ve değerlerimizin çağdaş uygarlık düzeyine erişmek adına attığımız her adımın, aldığımız her yolun şaşmaz güvencesi olmuştur.”

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'Nİ YIKMAYA HİÇ KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEKTİR

“Milletimizin birliğini, dirliğini bozmak isteyenler hiçbir zaman amaçlarını gerçekleştiremeyeceklerdir. Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmaya, birliğimizi beraberliğimizi ve kardeşliğimizi bozmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Milletimizin sarsılmaz vatan sevgisi, güvenlik güçlerimizin sahip olduğu yüksek ruh ve şuur, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlik ve bütünlüğümüze yönelen tehditleri bertaraf edecektir.”

GENÇLERİMİZE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR

Sahip olduğumuz misyon ve üzerinde yaşadığımız coğrafyanın politik ve stratejik önemi, karşımıza sürekli iç ve dış düşmanları çıkarmıştır, çıkarmaya da devam edecektir. Bu sebeple, yarınlarımızın umudu olan siz gençlerimize büyük görevler düşmektedir. İçerisinde yer aldığı coğrafya ve sahip olduğu tarihi miras Türk Milleti'nin üzerine çok önemli sorumluluklar yüklemektedir. Türk gençliğine çok güvenen ve bunu her fırsatta vurgulayan Gazi Atatürk, Cumhuriyeti koruma görevini de bu nedenle siz gençlere vermiştir.”

TÜRKİYE CUMHURİYETİ GENÇLERİN OMUZLARINDA İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR

“Atatürk’ün çizdiği yolda, milli ve manevi değerlerine bağlı, dürüst, vicdanlı, akılcı, ileri görüşlü Türk gençleri olarak, çalışmalarınız, duyarlılığınız ve kararlılığınızla sizlere duyulan büyük güvene layık olacağınıza, yaktığı aydınlanma ışığını, nesilden nesillere aktararak taşıyacağınıza yürekten inanıyorum. Türkiye Cumhuriyeti siz gençlerin omuzlarında ilelebet payidar kalacaktır. B u duygu ve düşüncelerle Yüce Türk Milletinin ve siz Hataylı hemşehrilerimin Cumhuriyet Bayramı’nı tekrar kutluyorum” diye konuştu.

Vali Doğan’ın yaptığı konuşmanın ardından başlayan resmi geçit töreninde okullar, askeri birlikler ve resmi kurumların araçları, askeri araçlar geçişlerini yaparak vatandaşları selamladılar.  (Haber Merkezi)