ÇOK ÇALIŞMAMIZ VE ÇOK ÇABALAMAMIZ LAZIM

  • Eklenme Tarihi :01.09.2022 | 10:36

Hatay’da 30 Ağustos Zafer Bayramı 100. yıl kabul programı düzenlendi. Valilik bahçesinde düzenlenen kabul programında Hatay Valisi Rahmi Doğan, konuklarını kapıda karşıladı.

ÇOK ÇALIŞMAMIZ VE ÇOK ÇABALAMAMIZ LAZIM

Programa, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir, Suzan Şahin, Lütfi Kaşıkçı, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, İlçe belediye başkanları, sivil tolum örgütlerinin başkanları, temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Kabulde konuşan Hatay Valisi Rahmi Doğan, büyük zaferin 100. yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla yad ettiklerini söyledi. Bundan tam 100 yıl önce başlayan bir hikayede, o nesle bakıldığında o neslin yükünün ne kadar ağır ne kadar zahmetli olduğunu gördüklerini belirten Vali Doğan, “Çok genç yaşta olmalarına rağmen, memleketin yükünü taşımışlar, memleketin yükünü sırtlamışlar. 1911’de bakıyoruz Mustafa Kemal Atatürk Trablusgarp’ta, 1912’de Balkan savaşlarında, 1914 1. dünya savaşında, Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, Kutulamare’de 3 kıtada 7 cephede 7 düvele karşı ciddi bir mücadele var. Adeta ömürlerini savaş meydanlarında harcamışlar. Ama bitmiş mi? Bitmemiş. İşgal edilmiş bir vatan varken ejdadın bir kenara çekilmesi beklenemezdi. Ve tekrar toparlanıp Kurtuluş Savaşı başlatıldı. Tam 100 yıl önce bugünde 30 Ağustos Zaferi ile düşman Akdeniz’e dökülerek vatan işgalden kurtarılmıştır. Rabbim onlara gani gani rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun. Çok kısa ömürlerinde, Ömerlerinin çok büyük bir kısmını cephede geçirip, millet için, vatan için, devlet için mücadele etmişler. Ve Türkiye Cumhuriyeti devleti gibi modern, büyük ve güçlü Türkiye’nin de temellerini atarak bize emanet etmişler” dedi.

 

Artık kendilerine düşenin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilelebet payidar olmasını ve ilelebet yaşamasını sağlamak olduğunu belirten Vali Doğan, “Bunun için büyük gayret göstermemiz lazım. Çok çalışmamız ve çok çabalamamız lazım. Bugün evlatlarımıza daha güzel bir Türkiye emanet edebilmek adına bir mücadele yürütüyoruz. Ben bu mücadele de Türkiye Cumhuriyeti’ne gerçekten canı gönülden başarılar diliyorum. Türkiye bölgesinde, gerçekten güçlü bir devlet haline geldi. Bölgesinde, Türkiye bu konuda ne diyecek diye düşünen, Türkiye bu konuda ne tür adımlar atacak diye bekleyen ülkeler var, devletler var. Buda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ne kadar güçlü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ne kadar köklü bir devlet olduğunu da göstermektedir. Ben tekrar 100. yıldönümünde büyük zaferi kutluyorum. Emeği geçerlere şükranlarımı sunuyorum. Mekanları cennet olsun. Allah onlara gani gani rahmet eylesin.” diye konuştu. Vali Doğan’ın konuşmasının ardından İskenderun Teknik Üniversitesi, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı öğretim görevlileri ve öğrencilerinin yaptığı klasik müzik eşliğinde kabul devam etti. (MEHMET ÇAĞLAR)