CİDDİ ADIMLAR ATILMASININ BEKLENTİSİ İÇİNDEYİZ

  • Eklenme Tarihi :14.07.2022 | 11:16

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Özel ve Kamu Bankalarının 98,2 Milyar TL olan net karlarını değerlendirdi.

CİDDİ ADIMLAR ATILMASININ BEKLENTİSİ İÇİNDEYİZ

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin ekonomide yaşanan hızlı, aşırı ve kontrol dışı fiyat artışları ile olağan dışı süreçlerin ülkemizi negatif yönde etkilediğini, hane halkının alım gücü düştüğünü, işsizlik oranları arttığını, özel sektörde faaliyet gösteren hem  küçük hem orta ölçekli işletmelerin sermayelerinin erimesine yol açtığına dikkat çekti.

 

Tüm bu olumsuzluklar içinde, olağan dışı bir durum geliştiğinin altını çizen Başkan Çinçin. Özel ve Kamu Bankalarının 2022 Nisan ayı itibariyle net karları 98,2 milyar TL gibi astronomik rakamlara çıkarak geçen yılın aynı dönemine oranla 4 katından fazla kar elde ettiklerini belirtti.

Özel ve Kamu Bankalarının elde ettiği bu karın enflasyonun düşürülemediği ortamda ekonomiye bir katkı vermeyeceğini aktaran Çinçin şöyle konuştu “Bankacılık sektörünün büyümesi ve güçlenmesi elbette büyük önem arz etmekte fakat iş dünyasının ve esnafın düşük maliyetli  faizli kredilere ulaşmakta  zorlandığı bir dönemde Bankacılık sektöründeki karlılık oranlarının bu denli artması piyasa açısından sürdürülebilir bir durum değildir. Yani kısaca düşen faizler sadece bankacılık sektörüne yaramıştır. Enflasyonun düşürülemediği bir ortamda hemen hemen hiçbir verinin ekonomiye olumlu yansıması söz konusu olamamaktadır. Hatay İş Dünyası olarak enflasyonun düşürülmesi için yapısal reformlar ve ciddi adımlar atılmasının beklentisi içindeyiz”.  (Haber Merkezi)