BİZ ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ, YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

  • Eklenme Tarihi :19.09.2022 | 12:39

İsmail Bayrakdar, kamu çalışanlarını en fazla ilgilendiren konulardan bir tanesi de geçmişte yapılan promosyon anlaşmaları ile şimdiki yapılan promosyon anlaşmaları arasındaki uçurum olduğunu söyledi.

BİZ ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ, YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Memur Sen Hatay İl Temsilcisi Ve Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, kamu çalışanlarını en fazla ilgilendiren konulardan bir tanesi de geçmişte yapılan promosyon anlaşmaları ile şimdiki yapılan promosyon anlaşmaları arasındaki uçurum olduğunu söyledi. Çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi için seslerini yükseltiklerine işaret eden Bayraktar “Ortada doğruyla karışık yalanlar, yanlışla karışık doğrular konuşulup duruyor. Doğru bilgilendirme yerine yanlış bilgilerle insanların duyguları ile oynanıyor. Bazı illerimizde yeni yapılan daha doğrusu revize edilen promosyon anlaşmasının içeriğinin ne olduğu sorgulanmadan çeşitli suçlamalar, eleştiriler yapılıyor. Şunu açıkça ifade edelim Yetkili veya yetkisiz hiçbir sendikanın promosyon ihalesini iptal etme yetkisi  yoktur.(Türkiye genelinde yetkili olduğunuz hangi İl ve ilçede promosyon anlaşmasını sendikamız iptal etti?). Hiçbir sendikanın promosyon ihalesi yapma veya yapmama yetkisi yoktur.

 

Promosyon ihalesine kurumlar çıkar, şartnameyi kurumlar hazırlar ve onaylarlar. Yetkili olan sendika imzalasa da imzalamasa da kurum ve ihale komisyonu imzalamadıkça yapılan ihale geçerli olmaz. Sendika teknik destek olarak orada bulunur eğer yetkili sendika ise uygun görürse imzalar uygun görmez ise imzalamaz. İmzalamaması ihalenin iptalini gerektirmez. Bazı  yetkisiz sendikaların biz şu ilçede 28.500 liraya anlaştık, banka ile görüşmelerimiz devam ediyor. Geçen hafta bu parayı vermişlerdi şimdi 40 bin lira veriyorlar gibi çalışanların aklıyla alay eden söylemleri gerçeği yansıtmıyor. Sadece Umut tüccarlığı yapıyorlar. Buradan nemalanmaya çalışıyorlar. Bir ilçemizde yetkisiz olan bir sendika "yaptığımız girişimler sonucunda kaymakam bey ihaleyi iptal etti" diye bir mesaj atmıştı da Sonra o mesajı düzeltmek zorunda kalmışlardı .

 

Gelelim sosyal medyada çok fazla yer tutan Kahramanmaraş ve Siirt illerinde yapılan promosyon ihalesinin revize edilmesi konusuna. Her iki ilimizde de promosyon ihalesi iptal edilmemiş revize edilmiş. Bankalar; geçerli olan ihale iptal edilmeden yeni bir ihale için davet edilmiş. Davet edilen bankalar göstermelik teklifler vermişler ve daha önceden ihaleyi alan banka en yüksek rakamı vermiş. Geçmişe dönük alınan promosyon miktarı yani 6.000 lira diğer İlimizde 7.000 lira geri iade edilmiş. Yeniden 3 yıllık anlaşma yapılmış ve 23.000 lira civarında bir meblağa imza atılmış. 23.000 liradan 7 bin liraya çıkarırsanız 16.000 lira kalır. 3 yıllık promosyon miktarı 16.000 lira. Benim kendi görüşüm; 3 yıllık 16 bin lira öğretmenlerimizi çalışanlarımızı memnun edecek bir miktar değil. Sosyal medyada oluşturulan algı yanlış. Bizler  çalışanlarımızın memnun olmayacağı, olamayacağı bir revize bizim için de kabul görecek bir anlaşma olmayacaktır. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü avukatlarımız yapılan yeni revizeleri yakından takip ediyorlar. Ben de onlarla sürekli görüş alışverişinde bulunuyorum. Bütün ilimizi ve ilçelerimizi ilgilendiren bu konu ile ilgili çalışanlar için hayal tacirliği yapmadan, gerçekler üzerinden güzel bir promosyon anlaşması yapılmasının çarelerini arıyoruz. Şunu açıkça söyleyelim Türkiye genelinde özellikle Milli Eğitim müdürlüklerinde, İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinde iptal edildikten sonra ihaleye çıkılmış hiçbir promosyon anlaşması yok. Bunu nereden biliyorum. Milli Eğitim Müdürlüğü avukatlarımızdan aldığımız bilgiler, Türkiye geneli Milli Eğitim Müdürlüğü avukatlarının ortak WhatsApp görüşmeleri, bizim diğer illerle yaptığımız görüşmeler bizi bu sonuca ulaştırıyor. Şimdi yapılacak olan nedir? Hatay ilimizde de promosyon ihaleleri iptal edilmeden yeni ihale ilanına çıkmak, ihalede bizleri memnun edecek bir rakam olursa eski sözleşmeyi iptal edip yeni sözleşme imzalamak. Bunu yaparken de çalışanlarımızın da onayını almak. Google form üzerinden her ilçe anlaşmayı imzalamadan önce çalışanların konu ile ilgili görüşlerini almak.

Türkiye'de Banka Promosyonunu MAHKEMEYE götüren ilk sendika Eğitim Bir Sen Hatay 1 nolu şubesidir.(Antakya İlçemiz için) Biz üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Son olarak  ta hükümetimizden bu konuya bir an önce el atmasını ve çalışanların mağduriyetinin ortadan kaldırılacağı, konunun kalıcı olarak çözüme kavuşacağı  bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz” (Haber Merkezi)