BİLİM KURULU OLUŞTURULMALI

  • Eklenme Tarihi :18.05.2023 | 10:51

İskenderun Teknik Üniversitesi Öğretim görevlisi Yüksek İnşaat Mühendisi Akademisyen Sıtkı Alper Özdemir depremler sonrası ‘Deprem ve Şehir Planlama Bilim Kurulu’ oluşturma çağrısını yineledi.

BİLİM KURULU OLUŞTURULMALI

Yüzyılın felaketi depremlerin ardından yaptığı tespitler, değerlendirmeler ve açıklamalarla dikkat çeken İskenderun Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Yüksek İnşaat Mühendisi Sıtkı Alper Özdemir  “Depremlerden etkilenen ve yıkıcı boyutta hasar gören şehirlerimizin yeniden inşa edilme sürecinde öncelikle ‘Deprem ve Şehir Planlama Bilim Kurulu’ oluşturulmalıdır” dedi.

TOPLUMDA RAHATLAMA SAĞLANMALI

Özdemir  yaptığı paylaşımında şunları kaydetti: “Oluşturulan bu bilim kurulunda İnşaat Mühendisleri, Mimarlar, Şehir Plancıları, Jeoloji Mühendisleri, Jeofizik Mühendisleri, Harita Mühendisleri ve Avukatlar yer alması gerekir. Bilimsel anlamda araştırmalar yapan üniversiteler, kanun uygulayıcı olan çevre, şehircilik ve iklim değişikliği il müdürlükleri, AFAD ve kentlerimizin gelecek planlarını yapan büyükşehir ve ilçe belediyelerimize bu bilim kurulunda yer verilmelidir. Hasar tespit işlemlerinin analiz edilmesi, mevcut kent merkezlerinde yapılacak planlama ve çalışmaların değerlendirilmesi, deprem dirençli ve sürdürülebilir şehir hayatına sahip gelecekteki kentler” konuları başlıklar halinde bilim kurulu tarafından raporlamalar ile somut hale getirilmelidir. Sebep, sonuç ve hedef üçleminde kent gelecek çalışmaları kamuoyu ile paylaşılmalı, sosyolojik ve psikolojik olarak toplumda bekleme amacı ve rahatlama sağlanmalıdır.”

ÇOCUKLARIMIZA YAŞANABİLİR KENT BIRAKMALIYIZ

Bilim kurulları ile çalışmanın önemini en iyi şekilde pandemi döneminde anlaşıldığına işaret ettiği paylaşımında Özdemir  “Bu deneyime sahibiz. Bilimle, teknik ve hukuki ehil platformda hazırlanmış planlamalar sadece depremin etkilerini ortadan kaldırmayacak, aynı zamanda kısa, orta ve uzun vadede, yani 20 yıl, 30 yıl ve 50 yıllık süreçte sürdürülebilir kentlere kavuşmamızı da sağlayacaktır. Depremlerden en büyük ve yok edici etkiyi alan ilimiz Hatay bu çalışmada öncü olmalı, tarım, sanayi, turizm, köy ve kent mozaik yapısı ile ülke geneline prototip bu çalıştay ile öncülük etmelidir. Hatay’ a da yakışan budur. Vakit kaybediyoruz, telaşımız bugünü kurtarmak değil, çocuklarımıza yaşanabilir kentler bırakmak olmalıdır” şeklinde bilgi verdi. (Haber Merkezi)