BAŞARILI BİR ETKİNLİĞE DAHA İMZA ATTILAR

  • Eklenme Tarihi :29.11.2022 | 16:59

Antakya Soroptimist Kulübü, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Mücadele ve Dayanışma Günü “ ve “10 Aralık İnsan Hakları” günü arasındaki 16 Günlük Aktivizm “Turuncu Günler” kapsamında Antakya Atatürk Parkında üyeleriyle bir araya geldi.

BAŞARILI BİR ETKİNLİĞE DAHA İMZA ATTILAR

Antakya Soroptimist Kulübü, her sene gerçekleştirdikleri  “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Mücadele ve Dayanışma Günü “ ve “10 Aralık İnsan Hakları” günü arasındaki 16 Günlük Aktivizm “Turuncu Günler” kapsamında Antakya Atatürk Parkında üyeleriyle bir araya gelerek başarılı bir etkinliğe daha imza attı.

 

Işığın ve umudun simgesi Turuncu renkle kaplı bir stand hazırlayan kulüp üyeleri vatandaşlara “Şiddete Sessiz Kalma” yazılı rozetler taktılar, magnetler dağıttılar. Çocuklara pasta ve kurabiye ikram ederek, yine Turuncu renkte balonlar dağıttılar.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte şarkılar eşliğinde dostluk ve sevgi mesajları ileten Antakya Soroptimist Kulübü üyeleri, kadın vatandaşlarımıza İçişleri Bakanlığı ve Emniyet tarafından hazırlanmış KADES “ Kadın Destek” Uygulamasını tanıttılar.

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun bu sene belirlediği “Şiddetin Belirtilerini Gör- Göz Ardı Etme” temalı kampanya ile şiddetin görünmeyen ve farkedilemeyen belirtileri üzerine odaklanan afişler ve pankartları taşıyan üyeler Antakya Atatürk Parkındaki kahvehane ve kafeleri dolaşarak erkek vatandaşlarımızla farkındalık sohbetleri yaparak kampanyaları hakkında bilgiler verdiler. Erkek vatandaşlarımıza eşlerine götürmek üzere Turuncu renkli çiçekler dağıttılar, rozet taktılar.

Antakya Soroptimist Kulübü Başkanı Dr. Sonay Altunay Bayraktar günün anlam ve önemi üzerine yaptığı açıklamada “ Etkinliğimizi çok güzel ve samimi bir havada gerçekleştirdik. Duyarlı halkımıza yoğun ilgileri için çok teşekkür ediyoruz. Etkinliğimizin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm üye kızkardeşlerimize, bizlere her etkinlik dönemimizde büyük destek veren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn Doç. Dr. Lütfü Savaş’a ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sn. Hikmet Çinçin’e çok teşekkür ediyoruz.

Hepimizin bildiği gibi tüm dünyada ve Türkiye’de de kadınların yaşadığı en önemli sorunlardan bir tanesi de kadınlara yönelik şiddettir. Çoğu durumda şiddetin belirtlileri kadın erkek ilişkilerinin hemen başında kendini göstermektedir. Başlangıçta zararsız görünen ama şiddetin belirtilerini gösteren davranışların farkında olmalıyız. Bu belirtileri aşırı baskı, kıskançlık, kontrol, yalnızlaştırma, olumsuz eleştiri, sabote etme, suçlama, öfke olarak örneklendirebiliriz. Bu belirtileri tekrar tekrar gözlemlediğimizde, ilişkimizi sorgulamamız gerektiğini anlayabiliriz.

Bunlar psikolojik ve hatta fiziksel şiddet ile sonuçlanabilecek baskının ilk işaretleri olabilir.  Bu tür durumlarda hemen harekete geçmeli; bir arkadaşımızla veya başka güvendiğimiz bir kişiyle konuşmalıyız. Herhangi bir şüphe halinde  kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri engellemek adına İçişleri Bakanlığımızın kullanıcılara sunduğu resmi bir uygulama olan “KADES” uygulamasını kullanabiliriz” dedi.