BAKIR, GAZİLERİN TALEPLERİNİ SIRALADI - Hatay Gazetesi

BAKIR, GAZİLERİN TALEPLERİNİ SIRALADI

  • Eklenme Tarihi :06.01.2023 | 10:33
  • Muhabir :

DEFALARCA GÜNDEME GETİRİLDİ

BAKIR, GAZİLERİN TALEPLERİNİ SIRALADI

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Mehmet Ramiz Bakır, şehide, gaziye her değerin hak olduğunu onları kahreden tek şeyin ise unutulmak olduğunu söyledi.

 

Gazi Evi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Bakır, geç de olsa diğer Dünya Ülkelerinde Gazilere ve Gazi Yakınlarına gösterilen ihtimamın Ülkemizde de gösterilmesini istedi.

Bakır, ülkenin bölünmez bütünlüğü, hürriyet ve İstiklali uğruna, can feda etmeyi göze almış olmanın kıvancıylakendilerini daima Mehmetçik gören Hatay Muharip Gazilerinin devletten ve devleti yönetenlerden, yasal dayanaklar ışığında çözümü yönünde, haklı taleplerini gösteren nihai arzuhalleri olduğunu söyledi.

Bakır, Gaziler arasında maddi ve manevi manada, yaratılmış ayrımcı yaklaşım, defaetle gündeme getirilmiş olunmasına rağmen bir türlü giderilmesi yönünde atılmayan adımın, sitemkar tezahürü niteliğinde olduğunun altını çizerek “ Zira, Ülkedeki tüm gaziler gibi "Hatay Muharip Gazileri" de, bu farklı uygulamaların ziyadesiyle rahatsızlığını yaşamaktalar! Hülasa bu arzuhal, sorunların çözümüne yönelik umutlarının son arzuhalleridir” dedi.

NİHAİ ÜMİDİMİZLE VE HARARETLE BEKLEYECEĞİZ

ABD'nin, Avrupa'nın, Güney Kore'nin ve benzeri ülkelerin, gazilerine, Gazi yakınlarına maddi ve manevi manada gösterdikleri tarifsiz ihtimamın gecikmeli de olsa Ülkemizde de gösterilmesini isteyen Bakır  Hatay Gazileri olarak; yukarıda arza ve izaha çalıştığımız hususların detayları ve yasal dayanakları aşağıda belirtilmiş olup, çözümünü tükenmekte olan nihai ümidimizle ve hararetle bekleyeceğiz” dedi.

BİR KERE DAHA HATIRLATTI

Kore ve Kıbrıs gazileri ve birinci derecede yakınlarından oluşan Dernek üyeleri olarak, giderilmesini bekleyip de, şimdiye değin bir türlü giderilmemiş olan idari, malı, sosyal, hukuksal ve istihdam gibi genel sorunlarına çözüm aramak üzere bu sorunları sıralayan Şube Başkanı Bakır, “İlgide kayıtlı yasal dayanaklar ışığında,  gazilerimize ve birinci derecede yakınlarına ait sorunların çözümü cihetinde konuyu, yazılı ve sözel olarak defalarca gündeme getirdiğimiz hususları bir kere daha hatırlatmak istiyorum.”

GAZİLERİN TALEPLERİNİ SIRALADI

 “Sosyal güvenceleri "olsun, olmasın, Şeref Aylığının Farklı uygulanmaması", yani, asgari ücret esas alınarak seyyanen ödenmesi hususunun hayata geçirilmesi. Gazi çocuklarının, devlet kurumlarında istihdam edilmesi. Muharip gazilere ve birinci derecede yakınlarına faizsiz konut kredisinin verilmesi. Az sayıda da olsa, Muharip gazi çocuklarına eğitim yardımı yapılması ve özel okullarda kontenjan hakkının tanınması. Mevzuatlarda gerekli düzenlemeler yapıldığı halde, resmi ve özel hastanelerde halen muharip gazilerden ve birinci derecede yakınlarından ek ücret talebinde bulunulmaması. Vefat etmiş Muharip gazilerin birinci derecede yakını olan bekar kız çocuklarına şeref aylığının bağlanması. Yaşlı ve hasta Muharip gazilere ve birinci derecede yakınlarına, resmi ve özel hastanelerde özel ilgi gösterilmesi. Muharip gazilere ve birinci derecede yakınlarının, kamu kuruluşlarına ait sosyal tesislerinden istifade etmeleri için gerekli kolaylığın sağlanması. Müze, ören ve tarihi yerlerinden, Muharip gazilerin ve  birinci derecede yakınlarının, ücretsiz istifade erinin sağlanması. Kore ve Kıbrıs gazilerinin, milli günlerde giymeleri için Yönetmelikte belirtilen, "gri pantolon, lacivert ceket ve gri kalpaktan" oluşan tören elbiselerinin mahalli mülki amirliklerince temin edilmesi. Ölümden değil, unutulmaktan kahrolduklarını ifade eden gazilerin ve birinci derecede yakınlarının, bilhassa devlet ve devleti temsil edenlerin sadece milli ve dini günlerde değil, daima hatırlanması yönünde gerekli ihtimamın gösterilmesi arzulanmaktadır”. (Haber Merkezi)