Bakanlık: DKMP bünyesindeki milli parklar bayram ziyaretçilerine hazır - Hatay Gazetesi

Bakanlık: DKMP bünyesindeki milli parklar bayram ziyaretçilerine hazır

  • Eklenme Tarihi :14.06.2024 | 12:15
  • Muhabir :Haber Merkezi

Bakanlık: DKMP bünyesindeki milli parklar bayram ziyaretçilerine hazır

Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü bünyesindeki milli parklar ve tabiat parklarının, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde doğayla iç içe olmak isteyen ziyaretçiler için hazır hale getirildiğini, sahalarda bulunan tesislerin bakım ve onarımlarının tamamlandığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "DKMP Genel Müdürlüğü'nün yetki ve sorumluluğundaki milli parklar ve tabiat parkları; havası, suyu, tarihi doğal kaynak değerleri, tabii görünümleri ve sakin ortamları ile vatandaşlara eğlenme, dinlenme ve boş zamanlarını değerlendirme imkanı sunuyor. Şehir yaşamından uzaklaşıp doğayla iç içe vakit geçirmek isteyen vatandaşlar için bu tür alanlar, özellikle hafta sonları ve tatil dönemlerinde cazibe merkezi haline geliyor. DKMP yönetiminde 49 milli park, 265 tabiat parkı, 31 tabiatı koruma alanı, 110 tabiat anıtı, 85 yaban hayatı geliştirme sahası, 14 ramsar alanı, 108 sulak alan olmak üzere toplam 662 korunan alan bulunuyor. Bu alanlardan 49 milli park ve 265 tabiat parkı vatandaşlar tarafından ziyaret edilebiliyor. DKMP Genel Müdürlüğü, yaz aylarının da gelmesiyle 9 günlük bayram tatilinde korunan alanlara yönelik ziyaretçi sayısında artış yaşanacağını göz önüne alarak vatandaşların, milli parklar ve tabiat parklarından herhangi bir aksilik yaşamadan huzur içinde yararlanabilmeleri için gerekli tüm tedbirleri aldı. Bu çerçevede, sahada bulunan bütün tesislerin bakım ve tadilatları yapılarak kullanılır hale getirildi. Sahaların temizliğinin sağlanması hususunda önlemler artırıldı. Alanlarda yeteri kadar görevlinin hazır bulundurulması için planlamalar yapıldı. Vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit edecek her türlü duruma karşı gerekli güvenlik tedbirleri de alındı" denildi.

GEÇEN YIL 4 MİLYONU AŞTI

DKMP Genel Müdürlüğü bünyesindeki korunan alanları, geçen yıl Kurban Bayramı tatilinde de 4 milyon 601 bin 672 kişinin ziyaret ettiği belirtilerek, "Geçtiğimiz yıl 4 günlük Kurban Bayramı'nı da içine alan 24 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında en çok ziyaret edilen alanlar arasında Antalya'da yer alan Beydağları Sahil Milli Parkı 488 bin 343 kişi ile birinci sırayı alırken onu 471 bin 231 kişi ile Muğla'da bulunan Marmaris Milli Parkı ve 362 bin 684 kişi ile Kocaeli'de bulunan Ormanya Tabiat Parkı takip etti. 2023 yılı toplamında ise doğayı keşfetmeyi seven 63 milyon 679 bin 581 kişi korunan alanlarla buluştu" ifadelerine yer verildi.

BAKAN YUMAKLI'DAN ORMAN YANGINI UYARISI

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin, DKMP Genel Müdürlüğü bünyesindeki milli parklar ve tabiat parklarının ziyaret edilmesi için önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Bayram tatilinde tabiatla iç içe olmak isteyen vatandaşları milli park ve tabiat parklarına davet eden Yumaklı, binbir çeşit bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan korunan alanların, sadece geçmişten devralınan bir miras değil aynı zamanda gelecek kuşaklara bırakılması gereken birer hazine olduğunu vurguladı. Bakan Yumaklı, tabii alanlardan faydalanan vatandaşların bu alanlarda gereken hassasiyeti göstermelerini isteyerek, "Vatandaşlarımızdan en büyük beklentimiz, orman yangınları konusunda tedbirli davranmalarıdır. Nitekim, büyük kısmı ihmal ve dikkatsizlik olmak üzere yangınların yüzde 90'ının insan kaynaklı olması, bizlere büyük sorumluluk yüklüyor. Ayrıca yangınlara sebebiyet veren orman çöpleri konusunda da daha dikkatli olmalıyız. Aziz vatandaşlarımızın milli parklar, tabiat parkları ve ormanlarımızın içerisinde yangına sebebiyet verecek ihmallerden kaçınmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızın ve İslam aleminin Kurban Bayramı'nı tebrik ediyor, herkesin huzur içinde bir bayram geçirmesini temenni ediyorum" açıklamasında bulundu.