AVCI: BANKAYLA YENİ BİR GÖRÜŞME YAPMAYA DAVET EDİYORUZ

  • Eklenme Tarihi :02.01.2023 | 12:57

PARANIN YASAL FAİZ ÜZERİNDEN GERİ ÖDENMESİ KABUL EDİLEBİLİR BİR ORANDIR

AVCI: BANKAYLA YENİ BİR GÖRÜŞME YAPMAYA DAVET EDİYORUZ

SES Hatay Şube Eş Başkanı Meryem Avcı, banka promosyon anlaşmasındaki personele yönelik cezai yaptırımların iptal edilmesini istedi. Kamu görevlilerinin aylık ücretlerinin bankalar yoluyla ödendiğini ve anlaşma yapılan bankaların yatırılan maaşlar karşılığında promosyon ödemeleri yaptığını hatırlatan Avcı “Maaşlar birkaç gün öncesinden bankalara yatmakta ve maaşların tamamı birkaç günlüğüne, ayın 15’inde çekilmeyen maaş ve bankalarda kalan kısımları üzerinden de daha uzun süreli değerlendirmeler ile bankalar karlarına kar katmaktadırlar.  Ülkemizde yaşadığımız yüksek enflasyon nedeniyle paranın değer kaybetmesi sonucunda, bankaların elde ettiği karın katlandığı bu dönemde, bankaların kamu personelinin parasını işletmesi karşılığında verdiği promosyonun güncellenmesi ve yeni enflasyon durumuna ve paranın yeni değerine göre düzenlenmesi ile ilgili talebimiz Sağlık Bakanlığı tarafından nihayet karşılanmış oldu. İlimizde de Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ve yetkili sendikanın onayı ile banka ile promosyon sözleşmesi imzalandı. Yapılan sözleşmede paranın bir kısmı nakit ödenirken bir kısmının para puan olarak eklenmesi ve yine bankanın anlaşmalı olduğu yerlerde harcanmak durumunda kalınmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

Promosyon ile ilgili anlaşmada bulunan bazı maddelerin yine banka lehine olduğunu iddia eden Avcı şöyle konuştu “Sözleşmeye göre personel herhangi bir nedenle bu bankadan maaş almamaya başlarsa, örneğin işten ayrılması, emekli olması, vefat etmesi, eş ya da eğitim durumu tayini dahil tüm tayin durumlarında, kişinin kendisinden ya da başka herhangi bir şeyden kaynaklı bir nedenle bu bankayla çalışmamaya başlarsa, sözleşmenin geçerli olduğu geri kalan gün sayısına göre ödenmiş promosyon ücretini iade etmekle yükümlüdür. Bir müşterisini kaybeden bankanın mevcut düzende sözleşme gereği cezai yaptırım uygulanması kabul edilebilir. Ancak herhangi bir nedenle bankadan maaş almamamız halinde geriye kalan paranın en yüksek kredi faizi üzerinden geri ödenmesi banka lehine bir düzenlemedir ve haksızdır. Bu paranın yasal faiz üzerinden geri ödenmesi kabul edilebilir bir orandır.

Yapılan sözleşme sağlık emekçilerinin maddi taleplerini zaten karşılamazken; bir de sağlık emekçileri eğitim, sağlık, tayin, emeklilik gibi özlük haklarını kullanırken promosyon iadesinin en yüksek faizle ödemenin hesabını yapmak zorunda bırakılmışlardır.

Diğer husus da paranın iade edilmesinin talep edilmesi halinde, bankaya herhangi bir onay ve uyarıya gerek kalmadan her türlü yolla parayı tahsil etme yetkisi verilmesidir. Müdürlüğün imzaladığı ve bankaya her personele imzalatma onayı verdiği bu sözleşme bir yandan bankalarımızda dururken kimi arkadaşlarımıza bildirim olarak gelmiş ve bu sözleşmeye onay vermemeleri halinde promosyon alamayacaklarını zanneden arkadaşlar sözleşmeyi onaylamışlardır. Personel sözleşmeyi onaylasa da onaylamasa müdürlük ve yetkili sendika Sağlık Sen bu anlaşmayı onaylamış, bizi olası durumlarda bu cazalar ve her türlü tahsil yetkisi olan bankayla baş başa bırakmışlardır.  Bakanlığın koordinasyonunda müdürlüğün ve yetkili sendikanın kapalı kapılar ardında müzakere ettiği ve personelini bu şekilde mağdur etme ihtimali olan bir sözleşmeyi imzalamasını doğru bulmuyoruz. Yetkili Sendikanın başarı öyküsü çıkarmaya çalıştığı bu sözleşmenin bazı sağlık emekçilerini mağdur edeceği aşikardır. Yetkili sendika zarar görme ihtimali olan "azınlığı" dikkate almazken, yapılan bu sözleşmeyi kazanım gibi sunmaktan hiç mi utanmamaktadır? Soruyoruz Sağlık Sen sağlık ve sosyal hizmet emekçileri için hangi mücadeleyi vermiştir? Toplu iş sözleşmelerinde haklarımızı pazarlamak mı, bürokratlar, idareciler eliyle örgütlenmek, işe yeni başlayanların evrakları arasına üye formu koyarak imzalatmak, parti sendikası haline dönüşerek işyerlerinde idarecileri ve servis sorumlularını bile belirlemek, türlü kayıplara yol açan sözleşmeleri onaylamak mı mücadeleleri? Bütün bu nedenlerle sözleşmeyi imzalayan İl Sağlık Müdürlüğü'nü sağlık emekçilerini mağdur edecek bu maddeleri tekrardan değerlendirip, sözleşmenin revize edilmesi için bankayla yeni bir görüşme yapmaya davet ediyoruz”. (Haber Merkezi)