ASİ NEHRİ’NİN KAÇINILMAZ SONU!

  • Eklenme Tarihi :20.10.2022 | 14:55

Dünyaca ünlü Biyolog Yazar Prof. Dr. Ali Demirsoy, Asi Nehri’nin debisinin çok azaldığını ve içinde bulunduğumuz yüzyıl içerisinde kurumasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

ASİ NEHRİ’NİN KAÇINILMAZ SONU!

 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Ekoloji Ekonomi ve Enerji (3E) Araştırma İletişim ve Toplumsal Etki Derneği, Antakya Gazetesi ve Antakya TV işbirliğiyle hazırlanan “Amik Gölü’nün Kurutulması ve Hatay’ın Biyolojik Çeşitliğinin Önemi” temalı Erol Bilecik Kongre Merkezi’nde gerçekleşen konferansta konuşan Ali Demirsoy, Dünyayı tehdit eden birçok soruna değindi.

6. YOK OLUŞ DURUMU DA KAPIDADIR

Prof. Dr. Ali Demirsoy, iklim krizinin sonuçlarını ve çözümlerini anlatarak aslında geleceğin bizlerin elinde olduğunun ve bunun için geç kalınmaması gerektiğinin altını çizerek, “Dünyada 5 defa yok oluş vardır. Yok oluş derken neyden bahsettiğimi de belirtiyim. Yani canlı türlerinin %95’inin hayatta olmaması bu yok oluşa neden olmuştur. Eğer tüketim ve bilinçsizlik bu şekilde devam ederse 6. Yok oluş durumu da kapıdadır” dedi.

Hatay’ı da içine alan bu durumun önemi noktasında vesimgesel bir değer olan Asi nehrinin debisi düştüğünden dolayı içinde bulunduğumuz yüzyıl içinde kuruyacağının öngörüldüğünü söyledi.

AMİK GÖLÜ BUNLARDAN BİR TANESİ

“Çocukluğumda büyük göller ve sulak alanlar vardı, çoğu toprak kazanımı sebebi ile kurutuldu.” Diyen Demirsoy, “Amik Gölü de bunlardan biridir. O süreci bizzat yaşadım. Alman Bilim İnsanı Ord. Prof. Dr. Curt Kosswig bu alanın kurutulmaması için çok uğraştı, dönemin cumhurbaşkanı Celal Bayar ile bizzat konuştuğunu biliyorum ama durduramadık” diyen Demirsoy, gölün kurutulmasının yanlış bir karar olduğunu ve yarattığı tahribatı ise şöyle özetledi;  “1950 -1970 yılları arasında ki süreçte karar alıcıların vermiş olduğu karar sonucu Amik ovası sel alanı  haline geldi, yaklaşık 300 kuş türünün yaşadığı bir rezerv yok oldu,  aşırı otlatma, yoğun tarım sebebiyle de toprak çoraklaştı ve o yıllardan bu yıllara kadar gelen bu sorunlar hala Hatay’ın jeolojik yapısını ve biyolojik çeşitliliğini önemli derecede tehdit etmektedir.” dedi.

GELECEK SİZLERİN ELİNDE GEÇ KALMAYIN

Prof. Dr.Demirsoy, sulak alanların çok büyük karbon yutak alanları olduğunu, Amik Gölü gibi alanların kurutulmasının İklim Krizine çok büyük etkisi olduğunu, şu anda Dünyanın iklim krizini yaşadığını ama birçok kişinin bunun farkında olmadığını söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı; “Dilerim bu salondakilere, özellikle neyi vurgulamaya çalıştığımı, gelecekte neler olabileceğini, ortaya çıkacak sonuçların çoğumuzun zannettiğinden daha ürkütücü olabileceğini anlatabilmişimdir. Yapacak çok şey var. Gelecek sizlerin elinizde çok geç kalmayın derim”.

50 ADET AĞAÇ BAĞIŞLANDI

Yüksek katılımla gerçekleşen konferansa, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Hatay Eski Milletvekili Levent Mıstıkoğlu, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin,İskenderun Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, Antakya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabit Teksöz, Hatay Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanı Ahmet Dolğun, Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Nilgün Karasu, MKÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrencileri, 3E Dernek üyeleri ile çevreye gönül vermiş birçok aktivist, lise öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Konferans sonunda konuğa plaket ve çiçek vermek yerine Prof. Dr. Ali Demirsoy’un adına Tema Vakfı’na 50 Adet ağaç bağışlandığı açıklandı ve yapılan bu bilinçli hareket salonda alkışlandı.