AMANOS TÜNELİNİ BİTİRMEK BİZE NASİP OLACAK

  • Eklenme Tarihi :07.01.2023 | 02:16

Hatay Büyükşehir belediyesi tarafından yapılacak olan Serinyol-Madenli Karayolu ilk etabının temeli düzenlenen törenle atıldı.

AMANOS TÜNELİNİ BİTİRMEK BİZE NASİP OLACAK

 

Hatay Büyükşehir belediyesi tarafından yapılacak olan Serinyol-Madenli Karayolu ilk etabının temeli düzenlenen törenle atıldı.Temel atma törenine Hatay Milletvekilleri İsmet Tokdemir, Serkan Topal, Suzan Şahin, Mehmet Güzelmansur, İlçe Belediye Başkanları, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Serinyol Madenli Karayolunun yıl sonuna kadar bitirileceğini ve açılışını yine hep birlikte yapacaklarını söyledi.

Göreve geldikleri gündün bu yana ülkeyi yönetenlerin düşünmesi gerekenleri düşündüklerini belirten Savaş, “İstedik ki Hatay tarımda ki potansiyelini istediği kadar kullansın. Tarımda çalışan insanlarımız tarımda karnını doyursun ve onlar köylerinden şehre göçme ihtiyacı duymasın istedik. Bunun için çalıştık. Biz geldiğimizde bir tane bile köyün beton asfalt değildi. Şu anda beton asfaltı olmayan çok az köyümüz kaldı. Yaylarımızın bir tanesinde bile beton asfalt yoktu. Şu anda çok büyük bir kısmın beton asfaltını yaptık. Bunların yanında Hatay’da EXPO’yu yaptık. EXPO’yu 2 milyon 150 bin insan ziyaret etti. Ama o proje ebedi bir proje olarak yıllarla Hatay’a hizmet edecek. Tarihi dokularımızı restore ediyoruz. HADO’yu yaptık. 2 gön önce Beyrut Valisi ile görüştük, inşallah yakın zamanda yüz yüze de görüşeceğiz. Beyrut’a da inşallah İlkbahardan itibaren HADO seferlerine başlayacağız. Onunla birlikte bu yolun temelini atıyoruz. Allah nasip ederse bu yılın sonunda karayolumuzu açacağız.”

Başkan Savaş, seçim yatırımı olarak Amanos tünelinin temelinin atılacağını iddia ederek, “Biraz önce Necmettin Çalışkan Başkanımız, “Amanos Tünelini de inşallah bir açarız” dedi. Buz bunları yapıyoruz da onlarda Amanos tünelinin temelini atıyormuş gibi yapacaklar. Nasıl üç tane gölet 6 tane barajı bitirdik dedilerse, Amanos tünelinin de temelini atmış gibi yapacaklar. 2014’ün mantından bu yana o temeli atacaklardı. Yıl olmuş 2023 9 sene geçmiş hala ortada tünel yok. Ama Necmettin başkanım hiç merak atmeyin onların temelini attığı Amanos tünelini bitirmek bizlere nasip olacak.” dedi.

76 KİLOMETRELİK YOL 55 KİLOMETREYE DÜŞECEK

 

Yapılan konuşmaların ardından Serinyol Madenli Karayolunun temeli atıldı. Yıl sonu bitirilmesi planlanan karayolunu Antakya-İskenderun karayoluna alternatif yol olacak. Serinyol’dan başlayacak olan karayolu, Tahtaköprü, Kömürçukuru, Derekuyu köylerinden geçerek madenliye ulaşacak. Yolun bitmesi ile 76 kilometrelik yol 55 kilometreye düşecek. Yol 10 metre genişliğinde olacak ve iki şeritten oluşacak. Çalışmalarda 950 bin metraküp kazı yapılacak, 55 bin metreküp dolgu malzemesi, farklı yüksekliklerde 120 bin metreküplük bir taş duvar imalatı olacak. Yol üzerinde 3 tane de köprü bulunacak. (MUSTAFA SAĞLAM)