AMANOS TÜNELİ RAYLI OLARAK AÇILIYOR!

  • Eklenme Tarihi :21.11.2022 | 11:30
  • Muhabir :

AMANOS TÜNELİ RAYLI OLARAK AÇILIYOR!

TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı Ak Parti Hatay milletvekili Hüseyin Yayman, milletvekili Hüseyin Şanverdi, Ak Parti İl Başkanı Adem Yeşildal, il ve ilçe yönetimi ile Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkan ve üyeleri İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasına hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Ak Parti heyetini İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Meclis Başkanı Zeki Altun ve Yönetim Kurulu Üyeleri karşıladı.

Milletvekili Yayman İş Dünyasına Müjde verdi “Amanos Tüneli Raylı sistemle Açılacak”

TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı Ak Parti Hatay milletvekili Hüseyin Yayman,

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi ve iş dünyasına müjdeli haberi vererek, “Öncelikle İTSO Yönetimini ve meclisini tebrik ediyor, yeni dönemde başarılı projeler üreterek, bölgemiz ekonomisine önemli katkılar vereceğinize inanıyoruz. Ak Parti olarak ilimizin ve bölgemizin sorunlarının çözümü noktasında el birliği ile çalışıyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde bundan önce olduğu gibi bundan sonra da çalışacağız. Sizler üreten, istihdam sağlayan bölgemiz ekonomisine katma değer sağlayan bölgemiz ekonomisinin lokomotiflerisiniz. Hatay genel anlamda ülkemizin çelik üssü. Bunun yanında Liman şehri olan İskenderun stratejik öneme sahip bir şehirdir. Bölgemizin ekonomik sosyal yönden gelişmesi için yeni projelerin hayata geçirilmesi lazım. Bu projelerin en önemlilerinden birisi olan Hassa Amanos Tünel projesidir. Bu konu o kadar konuşuldu ki artık konuşma zamanı değil, kazmayı küreği elimize alıp vurma ve temel atma aşamasına gelmemiz gerekiyor. Hassa Tünel projesinin hayata geçirilmesi ile Hassa Organize Sanayi Bölgesi Türkiye’nin 2. Büyük Organize Sanayi Bölgesi olacak. Ön talepleri toplamaya başlıyoruz. İstanbul, Kocaeli OSB’den sonra Hassa OSB yaklaşık 50 bin kişinin istihdam edilebileceği bütün Ortadoğu’nun lojistiğinin yapılacağı bir merkez haline gelecek. Tünel konusunda girişimlerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor. Çok güzel bir gelişme oldu. Bu tünel için biz milletvekilimiz Hüseyin Şanverdi ile birlikte raylı sistemin yapılması için yoğun çaba sarf ettik. Bölgenin geleceği ve Türkiye’nin geleceği olan bu tünelde hem yolcu vagonları hem yük vagonlarının gidip gelebileceği bir sistem kurulacak. Proje şu an Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önünde. Bizim temennimiz 2023 seçimlerinden önce kazmanın vurulması yönünde. Çok ciddi ilerleme sağlandı diyebiliriz” dedi.

İTSO Başkanı Yılmaz, “Sorunların Çözümünde Her Daim Yanımızda oldunuz”

“Arsuz Tarım OSB Bölgemiz İçin Önem Arz Ediyor”

Ziyarette söz alan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “İTSO olarak seçimlerimizi tamamladık, Yönetim ve Meclis üyelerimiz ile birlikte çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Bölgemiz ekonomisini ilgilendiren konular ve sorunların çözümü noktasında her zaman yanımızda oldunuz. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi olarak bundan sonra da projelerin hayata geçirilmesi noktasında el birliği ile çalışacağımıza inanıyorum. İTSO olarak Arsuz’a kurulması düşünülen Tarım OSB için girişimlerimiz oldu. Arsuz Bölgesi tarım ve turizm yönünden önemli potansiyele sahip. Bu potansiyelin değerlendirilmesi gerektiğine inanıyor, bu konuda desteklerinizi bekliyoruz. İskenderun gerek Demir-Çelik gerek liman ve lojistik sektörü açısından son yıllarda çok büyük mesafe aldı. Hassa Amanos Tünel projesini iş dünyası olarak bizlerde önemsiyor ve projenin hayata geçirilmesi için çaba sarf ediyoruz. Bu konuyu sürekli gündemde tutarak, yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Temennimiz bölgemizin ekonomik, sosyal, eğitim ve kültürel yönden daha da gelişmesidir. İş dünyası olarak sizlerin desteği ile bu projeleri hep birlikte hayata geçireceğimize inanıyoruz” dedi.

Ak Parti heyetinin ziyaretinde, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Meclis Başkanı Zeki Altun, Başkan Yardımcıları Mahir Taner, Sanem Akpınar, İTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Hıdır Güneş, Nedim Şaban, Ali Çitanak, Levent Çam, Fuat Keser, İTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı Doğan Erten, Meclis Üyeleri Bilal Öz, M.Cemil Güler ve İş İnsanları yer aldı.