AMAN DİKKAT!

  • Eklenme Tarihi :06.09.2022 | 10:31

Antakya’da kaderine bırakılan ve artık yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan tarihi Antakya evleri etrafına tehlike saçmaya devam ediyor.

AMAN DİKKAT!

ANTAKYA’NIN dar sokaklarında kendi kaderlerine terk edilen, tarihi Antakya evleri etraflarına tehlike saçmaya devam ediyor. Sahipleri tarafından terk edilen metruk evler ha yıkıldı ha yıkılacak. Zorlukla ayakta duran evlerin yanından ve dökülen saçaklarının altından günde yüzlerce vatandaş geçiyor. Saçaklardan dökülecek tek bir kiremit yada ahşap parçası her an bir vatandaşın üzerine düşebilir. Vatandaşların can ve mal güvenliklerini tehlikeye atan evlerin çoğunda gerekli önlemler alınmış ancak güvenlik önlemi alınmayan evlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

UYARI LEVHALARI YOK

Günde yüzlerce yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği eski Antakya sokaklarında yükselen harabeye dönmüş bu evlerde uyarı levhaları bile yok. Yada takılan levhalar birileri tarafından sökülmüş durumda. Tarihi Yeni Hamam’ın bulunduğu sokakta artık yıkılma tehlikesi baş başa bırakılan Antakya evinde hiçbir önlem alınmamış. Dökülen kiremitleri saçaklara takılmış. Her an birilerinin üzerine düşüp yaralayabilir. Yada çevrede park eden araçlara zarar verebilir. Haber fotoğrafımızda da görüldüğü gibi dökülen saçakların altından günde yüzlerce vatandaş geçiyor.

ÖNLEM ALINAN EVLERDE VAR

Antakya sokaklarında yıkılma tehlikesi olup çevreye tehlike saçan evlerin bazılarında gerekli önlemler alınmış. Dökülen duvarlar çelik kafeslerle sarılmış. Altından geçen vatandaşlara zarar vermemesi için yine çelik tablalarla alt geçitler yapılmış. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı - Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü (KUDEB) ve Antakya Belediyesi tarafından alınan önlemler vatandaşlar tarafından takdirle karşılanırken, aynı önlemlerin yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan diğer Antakya evleri içinde alınmasını istediler. (MEHMET ÇAĞLAR)