Altınçay Unlu Mamullerinde Ramazan Mesaisi

  • Eklenme Tarihi :11.04.2022 | 10:42

Altınçay Unlu Mamulleri iftar da evlerine sıcak pide götürmek isteyen vatandaşlarımızın yanında Sahur vaktinde sıcacık ekmek çıkardığı kara fırını ile yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Altınçay Unlu Mamullerinde Ramazan Mesaisi

 

Bolluk ve bereket ayı Ramazan ayında tam gaz çalışmalarına devam eden Altınçay Unlu Mamulleri iftar da evlerine sıcak pide götürmek isteyen vatandaşlarımızın yanında Sahur vaktinde sıcacık ekmek çıkardığı kara fırını ile yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Uzun yıllardır kusursuz bir biçimde verdiği hizmetin yanı sıra Geçtiğimiz Ramazan ayı süresince ve diğer günlerde  ihtiyaç sahibi aileler için gerçekleştirdiği Askıda Ekmek uygulamasına bu Ramazan ayında da hız kesmeden devam eden  Altınçay Unlu Mamulleri herkesin takdirini bir kez daha kazandı.

7/24 sönmeyen kara fırınında pişen susamlı ve sade tırnak ekmek ekmek , Katıklı ekmek ,Ispanaklı ekmek ,Kataz böreği ,Külçe,Lahmacun,Tepsi kebabı ve Güveç  ile Ramazan sofralarımızı süsleyen Altınçay Unlu Mamulleri aynı zamanda pasta ve tatlı çeşitleri ile de müşterilerine verdiği başarılı hizmet ile biliniyor.

Fırıncılık sektöründe yılların deneyimi ile müşterilerine en iyi hizmeti vermek adına Ramazan ayında  var güçleri ile çalıştıklarını söyleyen Altınçay Unlu Mamulleri İşletmecisi Zilal Bozoğulları, Unlu mamüller konusunda 7/24 hizmet veren işletmelerinde gelen talepler karşısında halk arasında kara fırın diye tabir edilen ve pişirilen ekmeğe ,yemeklere muhteşem bir lezzet katan fırınlarını gece de çalıştırma kararı aldıklarının altını çizerek görmüş oldukları ilginin ne kadar doğru bir karar aldıklarını gözler önüne serdiğini söyledi. Bozoğulları :” Altınçay Unlu Mamulleri Nöbetçi Fırını olarak hiç sönmeyen fırınımızda iftar ve sahur vakitlerinde   Katıklı ekmek,Ispanaklı ekmek,Kataz böreği,Külçe,Lahmacun,Tepsi kebabı,Güveç ve sofralarımızın vazgeçilmezlerinden Antakya tırnak ekmeğini en güzel biçimde gece boyunca pişirmekteyiz.Mesai saatleri içinde müşterilerimizin hazırladıkları malzemelerini evlerinden alma hizmeti de verdiğimiz işletmemizde mesai saatleri dışında müşterilerimizin pişirmek istedikleri yemeklerini kendilerinin fırınımıza getirmeleri gerekmektedir. Yine şunu belirtmek isterim ki en doğal ürünleri kullanarak hazırladığımız katıklı ekmek içi ve Ispanaklı ekmek içi her daim fırınımızda mevcut olup siparişler doğrultusunda anında sıcak sıcak pişirilmektedir. Lahmacun başta olmak üzere Katıklı ekmek,Kaytaz böreği ve Külçe’de toplu sipariş almaktayız.İftar ve sahur vakitlerinde  Antakya mutfağımızın bu eşsiz lezzetlerini tatmak isteyen herkesi nöbetçi fırınımıza bekliyoruz.”dedi.Altınçay Unlu Mamülleri sipariş telefonu 0 326 227 04 04. (TALİP KÖLEOĞLU)