AKOM’A 29 İHBAR GELDİ - Hatay Gazetesi

AKOM’A 29 İHBAR GELDİ

  • Eklenme Tarihi :19.12.2022 | 13:24
  • Muhabir :

Kırıkhan’da yaşanan deprem sonucu, Kırıkhan ve çevre illerde hasar tespit çalışmaları sürüyor. Yapılan hasar tespit çalışmaları sonucu 1 apartmanın boşaltıldığı öğrenildi.

AKOM’A 29 İHBAR GELDİ

Geçtiğimiz hafta sonu ilimizde yaşanan Kırıkhan merkezli 4.8 şiddetindeki deprem sonrası, Kırıkhan belediyesi, Kaymakamlığı ile çevre ilçelerin kaymaklıkları ve belediyeleri hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor. Deprem sonrası kurulan kriz masalarına gelen ihbarları değerlendiren Afet Koordinasyon Merkezi’ne (AKOM) Kırıkhan’da 18, Reyhanlı’da 8 ve Antakya’da 3 olmak üzere toplam 29 binada çatlak, kısmi çatlak ihbarının geldiği öğrenildi. Yapılan ihbarları değerlendiren AKOM ekiplerinin Reyhanlı’da bulunan 6 katlı bir binayı tahliye ederek emniyete aldıkları öğrenildi.

BİNALAR TEK TEK İNCELENDİ

İhbar edilen binaları ziyaret eden Kırıkhan Kaymakamı Mahmuthan Arslan ve Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, incelemelerde bulundu. Hasar gören evlerde inceleme yapan Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, “Kırıkhanlı hemşerilerime geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Depremi gerçekten iliklerimize kadar hissettik. Ben tekrardan ilçemize geçmiş olsun diyorum. Yaşanan depremden hemen sonra ilçede sayın kaymakamımız ile birlikte bir kriz masası oluşturduk. Gelen tüm ihbarları anında ve yerinde değerlendirerek ilçemizde genel bir tespitte bulunduk.” dedi.

MÜHÜRLEDİĞİMİZ EVLER OLDU

Herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın yaşanmadığını belirten Yavuz, “Çok şükür can kaybımız yok. Ufak defek yaralıların dışında öyle ciddi bir şekilde hastaneye müracaat eden bir vatandaşımızda yok. Bunun yanında yapılan arkadaşlarımız tespitlerini yapıyorlar. Kullanılamayacak durumda olan bazı binalar vardı. Bunlar tarafımızdan mühürlendi. Evleri mühürlenen vatandaşlarımıza kaymakamlığımızla beraber barınma yerleri gösterildi. Şu anda bir sakinlik var ama bu sakinlik neticesinde vatandaşlarımız sabaha kadar evlerine girmediler.”

İNŞALLAH BİR DAHA YAŞAMAYIZ

“Gece boyunca Kızılay ve Antakya Belediyemiz vatandaşlarımıza sıcak çorba dağıttı. Kaymakamlığımızla birlikte sokakta olan vatandaşlarımıza battaniye, gıda ve ısınma noktasında desteğimiz oldu. Uzaktan yakından ilçemizle ilgilenen ve bizleri arayan herkese de sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah böyle bir afeti bir daha yaşamayız” diye konuştu.

 

Haberin Videosu