Aferez Trombosit Kan Merkezi kuruldu!

  • Eklenme Tarihi :15.11.2022 | 14:07
  • Muhabir :

Hatay’da Aferez Trombosit Kan Merkezi kuruldu. Kızılay Hatay Şube Başkanlığı Antakya ve İskenderun ilçelerine Aferez Trombosit Kan Merkezi kazandırmanın verdiği sevinci yaşadıklarını aktardı.

Aferez Trombosit Kan Merkezi kuruldu!

Kızılay Hatay Şube Başkanlığı olarak şehrin  acil ihtiyaç duyulan aferez  kan bağış merkezi  konusunu çözmüş bulunduklarının altını çizerek özellikle acil durumlarda ve normal şartlarda Hastanelerin  ameliyathane ve diğer birimlerinde kullanılmak üzere, gerekli olan Aferez Trombosit ihtiyacını  bu iki merkezde de üeremiş olacaklarını aktardılar. Önceki yıllarda Adana’da bulunan kan merkezinde gerçekleştirilen bu hizmetin  Orta Akdeniz Bölge Kan Merkezi tarafından Hatay Merkez  Antakya’da 3 ve İskenderun’da  2 cihazlı merkezler ile  bu imkânı sağlayarak hastalara daha hızlı ve etkili bir şekilde Aferez kan ihtiyacını temin etmiş olunacak.

Kızılay Hatay Şube Başkanlığı aferez işlemi hakkında şu bilgileri verdi “Aferez işlemi ‘kan bağışçısı ile aferez cihazı arasında, hasta için gereken kan bileşeni elde edilene kadar devam eden bir kan alıp-verme işlemidir. Aferez merkezlerimizde hızlı bir şekilde “Kan Komponentleri” elde ettiğimiz cihazlar, özellikle Kan kanserlerinde gerekli olan “Kan Komponentleri” bize sağlamak için çok önemlidir. Diğer bir önemli işlevi de hastanemiz ve civar hastanelerinde çok sayıda ve önemli ameliyatlar yapılmakta olup, bu ameliyatlarda gerekli olan “Kan Komponentleri” hızlı bir şekilde merkezlerimiz tarafından sağlanmaktadır. Hatay da maalesef bu durumda olan birçok hastamız bulunmaktadır. Bu hastalarımız tedavi için Adana'ya gitmektedir ve hasta yakınları ihtiyaç olunan trombosit için Adana'ya bağışçı götürmek zorunda kalmaktaydı. Ayrıca bu merkezler sadece ameliyatlarda, hastanelerde, teşhis edilen kan kanseri hastalarına hizmet vermiyor, afet durumlarında, olası büyük kriz durumlarında bu merkezimiz ciddi anlamda hizmet sağlayacaktır. Merkezlerimiz Kan alma işlemine  Kan Bağışçılarımızın kanını alarak gerekli olan trombositi ayırılıp kanın trombosit dışında kalan kısmı bağışçıya geri verildiği bu basit işlemle birçok hastamıza umut olunması için bütün vatandaşlarımızı Aferez Trombosit Kan Bağışında bulunmaya bekliyoruz”.

RESMİ AÇILIŞI 22 KASIM’DA

Aferez Trombosit Kan Merkezi 22 Kasım 2022  tarihinde Kızılay Genel Sekreteri Ramazan Saygılı tarafından resmi açılışı yapılacak. Kızılay Hatay Şube Başkanlığı bu merkezlerin kurulmasında büyük emeği geçen Orta Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Tunçhan Demir ve Hatay Kan Merkezi Müdürü Dr. Cesur İnan’a çok teşekkür ederek “Bu hizmeti Hatay'a kazandırmaktan Kızılay ailesi olarak gururluyuz. İyilik için 1868 yılından beri durmaksızın çalışan milletin kendi kurumu olan Kızılay, birçok alanda milletimize , devletimize ve insanlığa hizmet etmeye devam edecektir. Aferez Trombosit Kan Merkezleri ilimize hayırlı olsun” dediler.