ADİL DEĞİLSİNİZ!

  • Eklenme Tarihi :29.06.2022 | 11:44
  • Muhabir :

Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Serdar Kahraman, genel merkezlerinin aldığı karar doğrultusunda 30 Haziran ve 1 Temmuz’da iş bırakma eylemi yapacaklarını söyledi.

ADİL DEĞİLSİNİZ!

Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde (HGC) yaptığı basın toplantısında, konuşan Kahraman, Sağlık çalışanlarının özellikle de pandemi süreci başta olmak üzere son yıllarda hak ettiği değeri bir türlü göremediği gibi sahip oldukları birçok hakkı da kaybettiklerini iddia ederek, “Tüm dünyada ölümlere neden olan Covid-19 salgını sırasında bile sadece bir alkış ile teselli edilmeye çalışılan sağlık çalışanlarının hiçbir talebinin ne yazık ki karşılanmadığı görülmüştür. Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca’nın birçok kez yaptığı açıklamalarında gördük ki sağlık çalışanları artık bir üvey evlat muamelesi görmektedir.” dedi.

 

SAĞLIK BAKANI AYRIMCILIK YAPIYOR

“İş bırakıyoruz, çünkü, Sağlık bakanı kurum içerisinde ayrımcılık yapmaktadır” diyen Kahraman, “Birçok bakanlık tarafından pandemi döneminde kendi çalışanları için sayısız iyileştirmeler yapılmıştır. Oysaki sağlık bakanlığı bırakın sağlık personellerine bir iyileştirme yapmayı hekimleriayrı diğer sağlık personellerini ayrı kefede tutarak adeta kurum içerisinde ayrışmalara ve kutuplaşmalara sebep olmuştur. İş bırakıyoruz, çünkü, teselli mahiyetinde geriye dönük enflasyon farkı değil, iyileştirme amaçlı ileriye dönük gerçek enflasyon oranında zam istiyoruz.”

YÜZDE 40 DEĞİL YÜZDE 74 ZAM İSTİYORUZ

“Yıllardır enflasyon karşısında eriyip giden memur maaşlarına iş işten geçtikten sonra yapılan 6 aylıksahte enflasyon farkı ile hiçbir kayıp telafi edilemez. Son altı ayda memurlar günlük artan zamlar karşısında en az iki maaşını kaybetmiştir. Memurun Temmuz ayında alması gereken gerçek zam oranı şu an yıllık yüzde 74 olan enflasyon oranıdır.”

ADİL DEĞİLSİNİZ

“İş bırakıyoruz, çünkü; Sosyal hakları bile verirken adil değilsiniz. Sağlık bakanlığı tarafından yalnızca hekimlere verilen ve primi dahi devlet tarafından ödenen “tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sigortalılık” adı altında yapılan mesleki sigortalanma hakkının hekim dışı sağlık personellere de tanınması gerekmektedir.  Bir sosyal devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasasına aykırı olan bu düzenleme ne yazık ki Sağlık Bakanlığının bildiğimiz alışagelmiş hukuksuz işlerinden biri olmuştur.”

ÜYELERİMİZ FERDİ KAZA SİGORTASINA SAHİP OLACAK

“Hürriyet Sağlık-Sen olarak çalışmalarına başlamış olduğumuz bu mesleki sigortalanma hakkının tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde olmasını biz sağlayacağız. Ayrıca Hürriyet Sağlık-Sen sendikamıza üye oldukları aydan itibaren şu an teminatı 200 bin olan ve 2023 yılında 500 bin teminatlı Türkiye’nin en yüksek limitli ferdi kaza sigortasına sahip olacaklardır. Ve sigorta primlerinin tamamı sendikamız tarafından ödenecektir.”

AİLE HEKİMLERİ MUTLU DEĞİL

“İş bırakıyoruz, çünkü; Aile hekimleri mutlu değil, Dağınık bir coğrafyaya sahip ülkemizde aile hekimlerimiz 7/24 susmayan telefonları ile cefakâr şekilde hizmet vermelerine rağmen ve özellikle de pandemi döneminde yaptıkları kahramanlıkları unutarak onlara ödül vermek yerine, onlara teşekkür etmek yerine en ufak bir hatada ceza vermeyi kendine görev edinen Sağlık Bakanlığı bir an önce tüm aile hekimlerine hak ettiği değeri verecek çalışmaları yapmalıdır, yapmak zorundadır.

Aile Hekimleri aba altından sopa göstermek suretiyle sürekli tehdit altında çalışmaktadır. Liyakate göre değil Sadakate göre atanan yöneticiler olduğu sürece biz sağlık çalışanları olarak bir arpa boyu bile yol alamayız. Artık adamcılığı bir kenara bırakıp sağlık idarecileri liyakat esasına göre atanmalıdır” dedi. (Haber Merkezi)

Haberin Videosu