ADD YÖNETİMİ TAM KADRO HATAY’DA

  • Eklenme Tarihi :25.07.2022 | 12:20

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Mustafa Hüsnü Bozkurt, Hatay’ın anavatana katılışı sebebiyle derneğin temmuz ayı toplantısını Hatay’da gerçekleştirdiklerini söyledi.

ADD YÖNETİMİ TAM KADRO HATAY’DA

Hatay’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayattayken kazandığı son diplomatik zafer olduğuna işaret eden Genel Başkan Bozkurt “Onun için Atatürk’e, Tayfur Sökmen’e, Abdurrahman Melek’e ve Hatay’ın anavatana katılmasında canlarıyla, kanlarıyla emek eden tüm şehit, gazi ve devlet adamlarımıza yürekten teşekkür ediyor, onları saygıyla yâd ediyorum. Hataylıların bu mutlu gününü kutluyorum. Uzun süren Hatay sorunu, Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir” duruşu ve başarılı dış politikası sonucunda 83 yıl önce bugün mutlu sona ulaşmıştır. Büyük Atatürk yaşamı pahasına her adımına yüreğini kattığı bu mutlu sonu yazık ki görememiştir. Hatay’ın Türkiye’ye katılışı; Misakı Milli hedeflerinden birinin daha gerçekleştirilmiş olması kadar, Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesinin örnek ve kararlı bir uygulaması ve ağır hastalığına rağmen kazandığı son diplomatik zaferidir. Son Fransız askerinin Hatay topraklarını terk ettiği 23 Temmuz 1939 Pazar günü saat 11 40’ta yapılan törenle Antakya kışlasındaki Fransız bayrağı indirilerek Türk Bayrağı çekildi. Böylece Hatay Türkiye'nin 67'nci Vilayeti oldu.  Mustafa Kemal Atatürk, Fransa’nın Suriye toprakları üzerinde bitmek bilmeyen iddialarını da 84 yıl öncesinden görmüştü. Günümüzde tam bir kangren haline gelen Suriye’ye yönelik emperyalist işgal ve saldırı, sadece Suriye’nin değil ülkemizin de bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü için tehdit haline gelmişse, bunda ABD ve peşine takılan Yeni Osmanlıcı aymazlık kadar Fransa’nın emperyalist politikaları da rol oynamıştır. Atatürk devrimcileri, Ulusumuzla birlikte ulaşacakları Yeniden Atatürk Cumhuriyeti’nin “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” düsturlu, bölge merkezli, karşılıklılık esaslı Kemalist Dış Politikası ile bu sorunun da mutlaka üstesinden gelecektir.

KİMSEYE FEDA EDECEĞİMİZ BİR KARIŞ TOPRAĞIMIZ YOKTUR

Türkiye Cumhuriyeti’nin hiç bir komşusunun toprağında gözü olmadığı gibi, kimseye feda edilecek tek karış toprağı da yoktur. Çünkü; her karış toprağımız şehit ve gazilerimizin kanlarıyla sulanarak vatan olmuştur. Bu konuda değil ihmal, ikircikli bir tutum bile kabul edilemez, bedeli ağır olur. Hatay’ı Türkiye’ye kazandıran Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, Hatay Millet Meclisi üyeleri ve emeği geçen devlet adamlarımızı ile diplomatlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak,  Hatay’ın bu kutlu gününde Temmuz Ayı Genel Yönetim Kurulu Toplantımızı illerinde yaparak yurttaşlarımızın sevinçlerine ortak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Değerli Hataylı yurttaşlarımız, büyük gününüz kutlu olsun !Yaşasın Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye !” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)