9’U 5 GEÇE HAYAT DURDU

  • Eklenme Tarihi :10.11.2023 | 12:11
  • Muhabir :Hatay Gazetesi

9’U 5 GEÇE HAYAT DURDU

TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 85'inci yıl dönümünde törenlerle anıldı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi 10 Kasım sabahı saat 09.05’de Hatay’da hayat durdu. Depremde en çok yıkımın ve can kaybının yaşandığı Hatay’da, Atatürk Anıtında düzenlenen anma töreninde Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Mete  ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş anıta çelenk sundu. Saat 09.05’de saygı duruşuna geçildi. Sirenlerin acı acı çaldığı saygı duruşu sırasında adeta hayat durdu.

 

MASATLI ANIT ŞEREF DEFTERİNİ İMZALADI

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende Hatay Valisi Mustafa Masatlı anıt şeref defterini imzaladı. Vali Masatlı anıt şeref defterine şunları yazdı, “Emanetiniz olan ve 100. yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin banisi, büyük komutan ve eşsiz devlet adamı Aziz Atatürk, Ebediyete irtihalinizin 85. yıldönümünde derin bir özlemle minnetlerimizi ve şükranlarımızı sunmak üzere manevî huzurlarınızdayız.

“Bir milletin başarısı, mutlaka bütün millî güçlerin bir istikamette oluşması ile mümkündür.” veciz anlayışınızın ışığında, milletimizle birlikte verdiğiniz İstiklâl Mücadele’miz büyük bir zaferle sonuçlanmıştır. Cumhuriyete giden bu yolda önünüze çıkan tüm engelleri; büyük bir azim, cesaret ve kararlılıkla aştınız. Düşleriniz, inancınız ve ileri görüşlülüğünüzle Necip Türk milletinin makus talihini bertaraf ederek, binlerce yıl önce yaktığımız bağımsızlık ateşini söndürtmediniz. Milletimize,  aydınlık bir gelecek bıraktınız. Zatıaliniz ve kahraman silah arkadaşlarınız huzur içinde uyuyunuz.

Millet olarak, birlik ve beraberliğimizin korunması, bin bir meşakkatle kurduğunuz ve bizlere emanet ettiğiniz Cumhuriyetimizin bekası ve Ülkemizi her alanda yüceltmek için, sizden aldığımız ilhamla daima çok çalışacağımıza söz veriyoruz. Bundan emin ve müsterih olunuz.

Türk ve dünya tarihine yön veren Zatıalinizi, kahraman silah arkadaşlarınızı ve bu vatan için canlarını hiç düşünmeden feda eden Aziz Şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Ruhlarınız şad olsun!”

Vali Masatlı’nın anıt şeref defterini imzalamasının ardından Atatürk anıtındaki tören sona erdi.