61 BİN TON KAPYA BİBER REKOLTESİ BEKLENİYOR

  • Eklenme Tarihi :13.08.2022 | 08:28

Hatay Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, 2022 yılında Hatay’da 61 bin ton kapya biber rekoltesi beklendiğini duyurdu.

61 BİN TON KAPYA BİBER REKOLTESİ BEKLENİYOR

Antakya ilçesi Bohşin Mahallesi’nde Çiftçi Mehmet Çakmak’ın kapya biber tarlası Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu ve beraberindeki heyet ile gezildi.

Hatay’ın polikültür bir bitki yapısına sahip olduğunu ve Amik ovası 105 bin hektarlık bir ova olup  yılın on iki ayı sürekli üretim yapıldığını aktaran İl Müdürü Çolakoğlu “Özellikle, stratejik ürünlerimizin yanında sebzecilik de her yıl gelişerek yapılmaktadır.  Kapya biber tarımı ise son yıllarda önemli bir sebze bitkisi haline gelmiştir.  İlimizde en fazla kapya biber üretimi; Antakya, Arsuz, Altınözü ve Reyhanlı ilçelerimizde yapılmaktadır. İlimizde 2022 yılında 27.000 dekar alanda 61.000 ton kapya biber rekoltesi olacağı tahmin edilmektedir. Üretilen biberlerin %90’ı salça yapımında, kalanı ise kurutmalık ve pulbiber olarak değerlendirilmektedir. İlimizde 42 tane salça fabrikası faaliyet göstermektedir. Bu yıl kapya biberlerimizin verimleri çok iyi olup dekara 2-3 ton arasında verim vereceği beklenmektedir. Fiyatlar da 7 TL’nin üzerindedir.  Çiftçilerimize bereketli ürünler ve bol kazançlı bir sezon diliyoruz” dedi. (Haber Merkezi)