5 Türk üniversitesi Avrupa'da ilk 200'de

  • Eklenme Tarihi :21.09.2023 | 13:43
  • Muhabir :

'Dünya Üniversiteleri Sıralaması: Avrupa 2024'te, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Koç Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nin ilk 200'e girdiğini açıkladı.

5 Türk üniversitesi Avrupa'da ilk 200'de

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerin üniversitelerinin değerlendirildiği 'Dünya Üniversiteleri Sıralaması: Avrupa 2024'te, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Koç Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nin ilk 200'e girdiğini açıkladı.

 

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, İngiltere merkezli bir yükseköğretim derecelendirme kuruluşu olan Quacquarelli Symond (QS), Avrupa Konseyi'ne üye 42 ülkedeki 688 üniversitenin değerlendirildiği 'Dünya Üniversiteleri Sıralaması: Avrupa 2024' listesini yayımladı. Bu yıl ilk defa gerçekleştirilen değerlendirmede; ODTÜ, İTÜ, Koç, Bilkent ve Boğaziçi üniversiteleri ilk 200'e girdi. QS'in; küresel tanınma, araştırma becerisi, öğretim kaynakları, uluslararasılaştırma ve istihdam gibi kriterleri esas alarak oluşturduğu listeye Türkiye'den 72 üniversite dahil edildi. Türkiye, Birleşik Krallık'tan sonra değerlendirmede en fazla üniversite ile temsil edilen 2'nci ülke oldu. Listedeki 'Avrupa Geneli' sıralamasında ODTÜ 124'üncü, İTÜ 138'inci, Koç Üniversitesi 174'üncü, Bilkent Üniversitesi 178'inci, Boğaziçi Üniversitesi 199'uncu olarak yer aldı. Sabancı, Hacettepe, İstanbul, Gazi, Ankara, Yıldız Teknik, Ege, İstanbul Gelişim, Abdullah Gül, Galatasaray, Marmara, Çankaya, İstanbul Bilgi ve Dokuz Eylül üniversiteleri ise ilk 500 içerisinde konumlandı.

EN ÇOK TANINAN TÜRK ÜNİVERSİTESİ ODTÜ

QS'in uluslararası işverenler arasında tanınırlık açısından yaptığı değerlendirmeyi yansıtan 'işveren itibari' göstergesinde ODTÜ, 34'üncü olarak dünyada işverenler tarafından en çok tanınan Türk üniversitesi oldu. ODTÜ'yü, 37'inci sırayla İTÜ ve 42'nci sırayla Boğaziçi Üniversitesi takip etti. İstihdam sonuçları göstergesinde ise Boğaziçi Üniversitesi 33'üncü sırada yer alırken, İstanbul Üniversitesi 62'nci sırada bulundu. Sürdürülebilirlik alanında ise ODTÜ, 47'nci sırada yer aldı. (MUSTAFA YILDIRIM)