5 HAZİRAN KUTLAMA DEĞİL, MÜCADELE GÜNÜDÜR

  • Eklenme Tarihi :06.06.2022 | 11:17

Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Nilgün Karasu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün kutlama günü değil mücadele günü olduğunu bildirdi.

5 HAZİRAN KUTLAMA DEĞİL, MÜCADELE GÜNÜDÜR

Karasu, ünya Çevre Günü dolayısı ile yaptığı yazılı açıklamasında Dünya ev sahipliği yaptığı insanoğlunu uyardığını belirterek, “Ağaçlarımı kestiniz, ormanlarımı talan ettiniz, toprağımı katlettiniz, suyumu ve havamı kirlettiniz, iklimimi değiştirdiniz, üzerimde taşıdığım diğer canlılara yaşam alanı bırakmadınız. Bilmezmisiniz ki biz bir bütünüz, ya hepimiz, ya hiç birimiz.. Seller, kuraklıklar yetmedi mi? Gıda kıtlığı sizi endişelendirmiyor mu? Pandemi demi aklınızı başınıza getirmedi?, Paranın yenmeyeceğini öğrenmediniz mi daha? Eğer farkına vardıysanız harekete geçin, hemen şimdi!” dedi.

NELER KAYBETTİĞİMİZİN FARKINDAYIZ

Neler kaybettiklerinin farkında olduklarını  ve bu kayıpların önüne geçmek için nefeslerinin yettiği sürece mücadele edeceklerini belirten Karasu, “Tüm insanlığın farkına varması için de çaba göstereceğiz. Havamızı kirleten termik santrallerle, Nükleerle, fosil yakıtları ile mücadele edeceğiz , RES, GES gibi yenilenebilir temiz enerji kaynaklarına geçilmesi için savaşacağız. Atmosferimizi yeniden kazanacağız.. Su kaynaklarımızın yok olmasına neden olan, böceğinden çiçeğine, kemirgeninden kuşuna kadar kurulduğu yerde ki tüm yaşamı yok eden   taş ocaklarının yapımına engel olacağız.”

FELAKETLERİN KARŞISINDA DURACAĞIMIZ GÜN

“1972 yılında İsveç`in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler nezdinde yapılan Çevre Konferansında alınan kararla kabul edilen ve  temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamanın temel bir insanlık hakkı olduğu karar altına alınan  5 Haziran Dünya Çevre Günü, bizim kutlayacağımız bir gün değil, tüm bu felaketlerin karşısında duracağımız direneceğimiz gündür.

Dünya Çevre Gününde, basta karar vericiler olmak üzere herkesi ortak geleceğimize çevremize, çevre sorunlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Her türlü çevre katliamının her zaman karşısında olacağız ve bu  mücadelemizi her zaman sürdüreceğiz.  Tekrar tekrar haykırıyoruz kutlanacak bir çevremiz yok  5 Haziran Dünya Çevre Gününde kutlama yapmıyoruz.” dedi.

YİTİRİLEN ÇEVRE DEĞİL, GELECEĞİMİZDİR

Dünya çevre gününde herkesin harekete geçmesini istediklerini belirten Karasu, “Toprağımız, suyumuz, havamız ve yaşam hakkımız için doğamızı ranta kurban eden politikaların karşında mücadeleleri etkinleştirmek için, başta yerel yöneticiler olmak üzere ilgili tüm kurumları ve halkımızı mücadele etmeye davet ediyoruz.  Dünya Çevre Gününde  “Ekosistem Onarımı ve Yenilenmesi” için herkesin harekete geçmesini bekliyoruz. Bizler çevre katili politikalara karşı; “Doğanın, kuşun, böceğin, çiçeğin, dağın, derenin, ağacın tarafındayız” Yitirilen Çevre Değil, Geleceğimizdir. “Sağlıklı ve Nitelikli Çevrede Yaşama Hakkı" Mücadelesini Sürdürmekte Kararlıyız.” dedi. (Haber Merkezi)