43.1 milyon çocuk yerinden edildi

  • Eklenme Tarihi :06.10.2023 | 17:47
  • Muhabir :

HABER MERKEZİ

43.1 milyon çocuk yerinden edildi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, hava koşullarına bağlı afetler sebebiyle son 6 yılda 44 ülkede, 43.1 milyon çocuğun ülke içinde yerinden edildiğini açıkladı. UNICEF, bugün yayınladığı analiz raporunda son 6 yıllık dönemde hava koşullarına bağlı afetlerin 44 ülkede 43.1 milyon çocuğun, ülke içerisinde yerinden edilmesine sebep olduğunu duyurdu. Buna göre sadece sel felaketlerinin yaşanması durumunda, gelecekte 30 yıl içerisinde 96 milyon çocuğun yerinden edileceğinin öngörüldüğü vurgulandı.

 

KİMİSİ SELDEN, KİMİSİ FIRTINADAN ETKİLENİYOR

 

Açıklamada, Çin ve Filipinler’in yaşadığı afetler sebebiyle en yüksek yerinden edilme rakamlarına sahip olduğu ifade edildi. Bununla birlikte çocuk nüfusunun büyüklüğüne oranla Dominika ve Vanuatu gibi küçük ada devletlerinde yaşayan çocukların fırtınalardan, Somali ve Güney Sudan’daki çocukların ise sellerden etkilendiği ifade edildi.

 

UNICEF yayınladığı analizinde kuraklıkların, 1.3 milyondan fazla çocuğun ülke içinde yerinden edilmesini etkilerken Somali’nin en çok etkilenen ülkelerden biri olduğuna dikkat çekildi. Orman yangınlarının ise 810 bin çocuğu etkilediği ve buna bağlı olarak Kanada, İsrail ve ABD’nin bu sebeple en fazla çocuğun yerinden edildiği ülkeler olduğu ortaya kondu.