40 Hadis Ezbere Güzel Okuma Yarışması

  • Eklenme Tarihi :04.06.2022 | 11:49

Geleneksel Hatim-Der 40 Hadis Ezbere Güzel Okuma Yarışması Yapıldı.

40 Hadis Ezbere Güzel Okuma Yarışması

İnsanlığın kurtuluşu için âlemlere rahmet olarak gönderilen merhamet ve şefkat güneşi Peygamberimiz Hz Muhammed (sav)'in İslam'ın ana kaynaklarından ikincisi olan hadislerini öğrencilere  öğretmek ve ezberletmek, bu sayede yeni yetişen nesillerde  Peygamber sevgisi oluşturmak, öğrencilerin  O'nun insanlığa verdiği mesajları doğru anlamasını sağlamak, öğrencilere  O'nun üstün ahlakını öğreterek onları kötü huy ve alışkanlıklardan uzak tutmaya çalışmak, öğrenciler arasında birlik, beraberlik, sevgi, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma duygularının yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla Hatay İmam Hatipliler Derneği’nin  (Hatim-Der) İl Müftülüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde düzenlediği 40 Hadis Ezbere Güzel Okuma Yarışması İl Müftülüğünde  yapıldı.

İl Müftülüğü Konferans Salonunda gerçekleşen programa; Mustafa Kemal Üniversitesi (M.K.Ü) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen,  İl Müftüsü  Ömer Faruk Bilgili, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mesut Çerko, İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu ile STK Temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Hatim-Der Başkanı Mehmet Çolak’ın açış konuşması ve İl Müftüsü  Bilgili’nin selamlama konuşmasıyla devam etti.

İl Müftü Yardımcısı  Murat Akçay’ın başkanlığında, M.K.Ü İlahiyat Fakültesi Öğrt. Üyeleri Dr. Recep Bilgin ile Muhammed İkbal İlhan, İl Vaizi Abdullah Şanlı ve Antakya İlçe Vaizi Emine Temizkan'ın üyeliğinde teşekkül eden komisyon tarafından İl Müftülüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen yarışmada çeşitli elemelerin ardından finale kalan 6 öğrenci 40 hadis yarışmasında, 5 hadisi hem Türkçe hem Arapça okudu. Yarışma sonunda, protokol üyeleri tarafından dereceye giren öğrencilere ödül ve hediyeleri takdim edildi. (Haber Merkezi)